Recenze →Veronica Roth: Čtyřka

2. února 2017 v 22:38 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Veronica Roth
Název: Čtyřka: Divergentní povídky
Originál: Four: A Divergent Collection
Počet stran: 192
Vydáno: 12. 11. 2014
Nakladatelství: CooBoo
Série: Divergence
Překlad: Radka Kolebáčová
Mé celkové hodnocení: 85%
Oficiální anotace: Dva roky předtím, než Beatrice Priorová podstoupila Obřad volby, to samé učinil i Tobias. Po svém překvapivém rozhodnutí se ocitá mezi Neohroženými - zde konečně může zapomenout na svého tyranského otce, přestat být tím ustrašeným klukem schovávajícím se v koutě a žít šťastný život, nebo si to alespoň myslí. Už jako Čtyřka přichází na to, že ani nová frakce není bez problémů - nejen že pro získání postavení jsou Neohrožení ochotni jít přes mrtvoly, ale zároveň skrývají tajemství, které by mohlo rozvrátit celý systém frakcí. O dva roky později Čtyřka cítí, že by měl něco udělat, ale stále netuší co. Teprve dívka, která jako první nováček skáče ze střechy do záchranné sítě, může vše změnit. S ní dokáže napravit celý svět. S ní by Čtyřka opět mohl být Tobiasem.
***


Kniha o klukovi se čtyřmi strachy obsahuje čtyři hlavní povídky, které se věnují důležitým událostem před Divergentní sérií a v jejím průběhu.

Již v úvodu vás autorka do knihy hezky uvede a odhalí něco o vzniku trilogie.

První povídka se jmenuje Přeběhlík a přiblíží nám Tobiasovo děství, působení v Odevzdanosti…
Prostě to kým byl, než se stal Čtyřkou. Přiblíží také těžkou volbu, kterou musel učinit, když se rozhodl opustit svou původní frakci.

Druhá povídka s názvem Nováček už ukazuje, jak se pral s výcvikem v Neohroženosti mezi lidmi, kteří se tolik liší od těch, s nimiž žil svůj dosavadní život. Poprvé se zde také setkává s Divergencí.

Třetí povídka se jmenuje Syn a zaměřuje se na Tobiase a jeho matku. On zde navíc začne zjišťovat, že se děje něco nekalého, že Sečtelí něco chystají.

Ve čtvrté povídce pojmenované Zrádce už přibydou scény s Tris. Čtyřka zjistí víc věcí o plánovaném útoku a prochází vnitřním soubojem ohledně toho, na kterou stranu se přidá.

Poté ještě následují tři kratičké povídky, v podstatě jen scény Čtyřky a Tris, které už známe, ale tady jsou nám podány z Tobiasova pohledu.

*
Když kniha vyšla, přistupovala jsem k ní nedůvěřivě a vlastně mě vůbec nelákala. Později jsem na ni narazila v knihovně a tak jsem po ní sáhla. Začala jsem ji číst s nulovým očekáváním a to bylo nakonec dobře. Čtení mě totiž moc bavilo a byla jsem nadšená.

Bylo to jako vrátit se do Divergentního světa. Dostala jsem hned chuť přečíst si znovu celou trilogii.

Všechny povídky jsou pro mě na stejné úrovni, ale vypíchnout musím první dvě, protože se odehrávají ještě před příběhem Tris a ze všeho nejvíc ukazují Tobiase i jeho počínající vývoj a přerod v neohroženého Čtyřku. Je to skvělá postava a jsem ráda, že jsem do něj mohla nahlédnout mnohem víc než v předchozích knihách.

Všem milovníkům Divergence tuhle povídkovou knížku rozhodně doporučuji. Nemějte od ní ale velká očekávání a nečekejte nic nového nebo převratného, to vám nenabídne.

Určitě je dobré, věnovat se jí až po přečtení celé trilogie a mě navíc pomohlo, že jsem všechny tři díly Divergence četla už před delší dobou. Neměla jsem ji úplně v živé paměti a spoustu detailů jsem mírně pozapomněla, takže tohle dílko pro mě bylo velmi příjemným návratem do známého světa, mezi známé postavy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Simona Simona | Web | 3. února 2017 v 7:30 | Reagovat

Divergenci jsem četla a líbila se mi, ovšem tahle knížka mě zatím, opakuji zatím, míjela. Díky za recenzi.

2 Casion Casion | Web | 5. února 2017 v 13:19 | Reagovat

Knihu som čítala už dávnejšie, ale viem, že ma trošku sklamala, asi som mala priveľké očakávania. Každopádne súhlasím, práve tie dve poviedky z obodbia pred Tri a celou Divergenciou sa mi páčili najviac :-)
Celkovo bola knihá také príjemné oddychové čítanie a malý návrat do Divergencie :-)

3 Baruš Baruš | Web | 23. března 2017 v 23:54 | Reagovat

ahooooooj, všimla jsem si, že sis mě nevymazala ze SB,za coz jsem opravdu nesmirne stastna a proto ti pisu tenhle klomentar ktery je uplne mimo clanek ale chci ti to proste dat vedet :-D tak si me prosim nemaž! :-D zase budu v nejbližší době aktivní, tak bych byla opravdu moc ráda kdybychom zustaly SB,jestli chces :) mej se zatim hezky ahooooooooooj

4 pocitynecityblog pocitynecityblog | 20. července 2017 v 18:18 | Reagovat

8-) Čau Snejpová, pamatuješ na mě ještě? Našel jsem na starým blogu,kterej jsem přesouval, tvý komenty, pobavily :)

Tuhle knížku teď taky budu číst,jenže neznám předchozí díly, tak to asi ani číst nebudu nebo co...ale obálka pěkná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama