Signal festival 2016

21. října 2016 v 13:39 | Snapeova |  Fotografické články
Letos se již počtvrté konal Signal festival, který barevně rozzářil ulice Prahy svými instalacemi a videomappingy. Pro mě je tento festival světel už tradicí a beru si v té době dovolenou, abych mohla vyrazit klidně všechny čtyři večery a vidět toho, co nejvíce. Tento rok jsem byla opravdu úspěšná. Vyrazila jsem tři večery a viděla 20 věcí z 23, některé dokonce dvakrát.

Když bych to měla zhodnotit, první dva ročníky jsou pro mě stále nezapomenutelné a nepřekonatelné a třetí a čtvrtý ročník jsou oproti nim slabší a oba na podobné úrovni.

Videomapping na svaté Ludmile byl nejúžasnější první rok, nejvíc mě zklamal minulý rok, ale pokaždé je to asi nejlepší videomapping a vůbec místo celého Signal festivalu. Stejně jako minulý rok se asi nejvíce povedl 3D videomapping, který je poslední dva ročníky zpoplatněn padesáti korunami. Obrovské zklamání byl videomapping na Staroměstském náměstí, ten podle mě opravdu ani nestál za zhlédnutí.

Co se týče instalací, ty co jsem viděla první večer mě moc nezaujaly, druhý večer už jsem si to užila více. Pět instalací byly vlastně různé lidské postavy. To hodnotím tak neutrálně. Čekala jsem, že třeba budou zajímavější, ale na druhou stranu byly docela pěkné a zajímavě umístěné.

Hodně instalací bylo tentokrát někde uvnitř a tudíž se stálo hodně front, což bylo trochu negativum, ale na druhou stranu, většina docela rychle postupovala a nikde jsme snad nečekaly déle než 20 minut nebo něco málo přes.

Tuhle každoroční akci určitě doporučuju, stále je většinově zdarma a je to opravdu vítané zpestření několika podzimních večerů. Pátý ročník se bude konat 12-15. října 2017.
***

První večer jsem jako první viděla 3D projekci na Tyršův dům. Byla zvláštní, tajemná, v určité chvíli i docela zábavná. Perličkou je, že když jsme se třetí večer chtěly s kamarádkou dostat na Kampu na nějaké instalace, trochu jsme bloudily uličkami, protože nejsem až takový znalec a najednou jsme se nějak dostaly k Tyršovu domu, aniž bychom musely platit vstupné. Takže jsme se rebelsky podívaly zdarma na část projekce a pak pokračovaly dále. Docela mě překvapilo, že to neměli hlídané ze všech stran.Pak jsem se na Újezdu sešla s kamarádkou a šly jsme přes most směrem k Národnímu divadlu. Původně jsme to neměly v plánu, ale když už jsme tam byly, slezly jsme na Střelecký ostrov, kde byl oběšenec a pak také zelené balónky partnera festivalu.


U Národního divadla byla asi nejdivnější instalace vůbec. Jediné, co mi pohled na ni evokoval byla myšlenka: Asi bych si měla jít koupit novou židli.

Naproti byla instalace nazvaná Klangfarbe. Našly jsme východ, ale najít vchod bylo poněkud horší. Nakonec se povedlo. Samotná instalace byl jen krátký tunel, který se rozsvěcel zeleně a růžově.

Poté jsme chtěly jít na Horizont událostí, ale byl tam nějaký technický problém, tak jsme se přesunuly o kus dál, kde jsme si opět vystály frontu. V ten první večer byla toto instalace, která asi jediná fakt stála za to. Tato se myslím dost povedla. Nejvíc se mi líbila její druhá část, s býlími světly.

Potom jsme se tedy vrátily na Horizont událostí. Na ten jsem se hrozně těšila. A opravdu vypadal úžasně a mysticky, ale trvalo to jen pouhých pár sekund, pak najednou konec a nasvícená zahrada. Obě jsme s kamarádkou říkaly: A to je jako všechno? Trochu mě to zklamalo, čekala jsem více.

Poslední místo, kam jsme se toho večera podívaly bylo Karlovo náměstí, kde byly zajímavě nasvícené stromy. Nebylo to špatné, ale mě to nijak nenadchlo.

Druhý večer jsme začaly na Malostranské, kde byl Signal Dome s placenými projekcemi. U mostu bylo místo ČEZu, partnera akce, kde jste si mohly nechat udělat skvělou fotku se světly a zadarmo, takže jsme tím s kamarádkou získaly super památku. Vzhledem k tomu, že na fotce nejsem sama, nebudu ji vkládat sem, ale všechny fotky, které dovolili lidi nasdílet na facebook najdete tady.

Pak jsme prošly kolem interaktivní instalace v Cihelné, kde jste na tuto plochu mohli něco vytvořit, ale nás to nezaujalo natolik, abychom kvůli tomu stály frontu.

A pokračovaly jsme do Vojanových sadů, kde bylo z žároviček a světel vytvořeno něco, co mě osobně připomínalo magický les a světlušky. Byla to také interaktivní instalace a světélka jste mohly ovládat, což bylo fajn.

Přešly jsme později most k Rudolfínu kde byl další človíček. Tentokrát na budově a nakláněl se dolů.

V Colloredo-Mansfeldském paláci byla instalace Rezonátor, která mě uchvátila a navštívila jsem ji dvakrát. Poprvé tam byla větší tma. V ten poslední večer už tam byla přidaná nějaká světla.

Interaktivní instalace struny, na kterou jsem se také dost těšila. spojení hudby a světla, které se dost vyvedlo.

Již zmíněný Videomapping na Staroměstském náměstí, který byl tento rok vážně velké zklamání.

Pak jsme sjely na Náměstí Jiřího z Poděbrad, kde byly tyto barevné vlnky, jak tomu říkám já. Zdržely jsme se jen krátce. Nebyla to špatná instalace, ale možná by jí prospěla aspoň nějaká hudba.

Instalace Brocken 5. 1. na Náměstí Republiky. Tady se ve frontě čekalo skoro nejdéle, protože na jejím konci byla jen malá krabice, kam se vešlo tak deset lidí naráz. V krabici byly udělané dírky a jimi dovnitř procházelo světlo. Zvláštní a jednoduché, ale přitom to uvnitř vytvářelo nádhernou atmosféru, takže mě se tato instalace dost líbila.

No a jsme u posledního večera, který jsem věnovala Signal festivalu.

Ležící postava na Kampě.

Instalace Dron~List o kus dál

Poslední postava, kterou jsme viděly, byla v Pařížské ulici na hotelu InterContinental. Pátá postava byla na Karlově náměstí, ale na tu jsme se podívat nebyly.

O kousek dál byla instalace, kterou zaštítil Mercedes-Benz, což bývá každý rok. Tentokrát to byla instalace z LED kuliček, která proti předchozím byla fakt dobrá.

To nejlepší nakonec. Kostel svaté Ludmily na Náměstí Míru. Byly jsme tam už předtím, ale třetí večer jsme se tam vrátily a teprve tehdy jsem i fotila.

Jak se vám fotografie líbí?
Byli jste letos na festivalu a jaké jsou vaše dojmy? Chystáte se příští rok?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daniela Daniela | Web | 22. října 2016 v 11:00 | Reagovat

N Signalu jsem byla s přítelem, byl parádní, jen těch lidí....

2 Frog Frog | E-mail | Web | 23. října 2016 v 15:15 | Reagovat

Hezký článek, ale máš tam gramatické hrubky a fotky by bodly o něco větší. Celkově je to taková úzká nudle:D O SF jsem taky napsal u sebe na blogu, ale bohužel my nechtěli čekat fronty, tak jsme pár věcí jen minuli:D Ale bylo to pěkné. Byl jsem poprvé a příště určitě půjdu zase.

3 Casion Casion | Web | 24. října 2016 v 11:29 | Reagovat

Vyzerá to veľmi pekne, niektoré nápady sa mi páčia viac a iné menej, ale tak nedá sa vyhovieť každému :-) Každopádne je super, že sa takáto akcia vôbec koná :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama