Recenze →Jack Thorne, John Tiffany a Joanne K. Rowling: Harry Potter a Prokleté dítě

1. října 2016 v 0:26 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Jack Thorne, John Tiffany a Joanne K. Rowling
Název: Harry Potter a Prokleté dítě
Originál:Harry Potter and the Cursed Child (8) - Parts I & II
Počet stran: 431
Vydáno: 24. 9. 2016
Nakladatelství: Albatros
Překlad: Petr Eliáš
Mé celkové hodnocení: 75%
Oficiální anotace: Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší.
Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst.
Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování.
***


Divadelní hra začíná přesně tím, čím končila sedmá Potterovská kniha Joanne Rowling, tedy Epilogem, kdy Harry a jeho přátelé vyprovází své potomky k vlaku na nástupiště 9 a ¾.

Poté proběhne několik roků až příliš rychle a následně se děj ustálí v jednom období, kdy se Albus a jeho kamarád Scorpius pokusí napravit jednu věc z minulosti, ale zjistí, že zahrávat si s časem nebyl dobrý nápad. Navíc tím mohou zničit vše čeho Harry a jeho přátelé kdysi dosáhli a uvrhnout svět do temnoty.
*
Vzhledem k tomu, že jsem se kdeco doslechla již dříve, přistupovala jsem ke knize raději bez nějakých očekávání, což se vyplatilo. Další věc je, že toto dílo úplně nepovažuji za oficiální osmé pokračování, jelikož ho nepsala Joanne Rowling, i přesto, že si to polovina lidí myslí.

Dva lidé s přispěním Rowlingové vytvořili krásnou divadelní hru, v nám již známém světě, a se známými i novějšími postavami.

Už jen to, že kniha je ve formě scénáře, ji velice odlišuje od knih popisujících příběh Harryho Pottera. Chyběla tomu hloubka, kterou příběhu dá jen normálně napsaná kniha a taktéž tomu chyběl styl paní Rowlingové. Některé postavy se občas chovaly trochu mimo svůj charakter a některé části děje jsou bohužel poměrně ohrané a neoriginální.

V příběhu je několik menších i větších věcí, které mi jaksi nesedí. Pro mě to byla hlavně postava Delphi, konkrétně to, kdo to vlastně je a kdo jsou její rodiče. Jinak to byl charakter poměrně zajímavý, i když málo rozvinutý.

Překvapilo i potěšilo mě zapojení některých starých známých postav, které jsem zde ani nečekala.

Prokleté dítě se čte jedna báseň, stránky ubíhají opravdu rychle. Děj je plný zvratů, ne úplně předvídatelný a poměrně uspokojivě propracovaný.

Ať už jste nebo nejste Potterovský fanoušek, nemyslím, že se z tohoto díla posadíte na zadek. Je to vcelku příjemný návrat do světa Harryho Pottera, do jeho příběhu a zároveň nahlédnutí do příběhu nové generace. Vše se dá krásně živě představovat a některé zvláštní scény a dialogy jsou takové pochopitelně proto, že je to divadelní hra, jinak by to jistě vypadalo trochu odlišně. Jsem si jistá, že hra na prknech divadla musí být opravdu skvělá a budu ráda, jestli se mi poštěstí jí někdy shlédnout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 3. října 2016 v 20:32 | Reagovat

V podstate súhlasím, chápem čo sa ti nepáčilo, mne občas nesedel Harry a niektoré jeho konanie, ale občas postavy nie sú také ako čakáme :D Nesmierne ma potešil návrat niektorých postáv - teda ich účinkovanie, najmä jedna moja najobľúbenejšia postava z HP sa tu objavila a to ma dostalo! :-) Mne sa páči, že je to napísané ako hra, je to také príjemné na odľahčenie a hoci to nie je plnohodnotný príbeh v zmysle knihy, je to naozaj minulý návrat do HP sveta :-)

2 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 6. října 2016 v 21:01 | Reagovat

Podle mě Harry Potter skončil relikviemi smrti. I přesto, ale neodolám a knihu si určitě přečtu. Vlastně se nemůžu dočkat a jsem dost zvědavá, co na ni řeknu, jelikož názory jsou dost rozdílné.

3 cincina cincina | Web | 12. října 2016 v 18:23 | Reagovat

Věřím tomu, že když je to divadelní hra, tak děj utíká rychle, alespoň já to tak vždycky mám:)
K tomuhle titulu přistupuju spíše skepticky, protože čtu hodně kritiky. Ale tvé hodnocení 75 % zase není tak špatné.

4 shianae-sims3 shianae-sims3 | Web | 12. října 2016 v 22:17 | Reagovat

Já pořád váhám, zda si jí přečíst. Půlka lidí píše, že nic moc, a že jim to zkazilo celý pohled na svět Harryho Pottera a druhá půlka lidí to chválí. No a teď kdo má pravdu? :D Hlavně mě naštvali jak pojmenovali své děti, páč když čtu Albus, tak si vybavím starého šedivého dědečka.:D

5 anonym anonym | 14. listopadu 2016 v 14:29 | Reagovat

Kniha je úžasná :-)  Určitě stojí za to si ji přečíst.Já už jsem ji četla a opravdu je velice dobrá.Když jsem ji četla,krásně jsem si představovala děj i s obrázky :-)  :-D  :-(

6 anonym anonym | 14. listopadu 2016 v 14:33 | Reagovat

Kniha úžasná!!!!Určitě si ji přečtěte!!! :-)  :-D  8-O Ohromilo mě že se zas v příběhu objevili Harry,Hermiona i Ron se svými dětmi,a taky že Hermiona i Harry pracovali na ministerstvu kouzel :-P  :-)  :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama