Recenze →Jody Revenson: Harry Potter - Magická místa z filmů

26. září 2016 v 23:29 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Jody Revenson
Název: Harry Potter - Magická místa z filmů
Originál: Harry potter - Magical Places
Počet stran: 208
Vydáno: 31. 5. 2016
Nakladatelství: Slovart
Překlad: Michael Talián
Mé celkové hodnocení: 90%
Oficiální anotace:Bradavice, Příčná ulice a ještě dál
Fanoušci Harryho Pottera pozor! Přichází další úchvatná publikace, která odkrývá tajemství filmových archivů. Všichni jsme při sledování filmů propadli kouzlu míst, jakými jsou bradavický hrad, věznice Azkaban či Ministerstvo kouzel. Zapsala se nám do paměti stejně jako oblíbené postavy z knižní série o Harrym Potterovi. V této jedinečné knize máte šanci vidět dosud nezveřejněné skici, fotografie z natáčení a poznat mnohá další tajemství o navrhování a výrobě všech kouzelných míst pro filmové zpracování série o nejpopulárnějším čaroději. Kniha Harry Potter: Magické místa z filmů je další publikací, která nesmí chybět ve sbírce žádného pravého fanouška Harryho Pottera!
***


Předčasně jsem k svátku dostala další knihu od Jody Revenson, která se tentokrát zaměřuje na nejrůznější místa, kde se odehrávaly scény z filmů Harryho Pottera.

Magická místa z filmů jsem rozdělena na těchto devět kapitol:
1) Dům Dursleyových
2) Příčná ulice
3) Stanice king´s Cross
4) Bradavice
5) Bradavické učebny a kabinety
6) Pozemky Bradavic
7) Vesnice Prasinky
8) Ministerstvo kouzel
9) Domovy kouzelníků


Tato publikace je pochopitelně ve stejném stylu jako ta předešlá. I tentokrát nabízí dosud neviděné fotky a Concept Arty a ke každému místu je přiřazená nějaká citace z filmů.

U každého místa najdete, jestli bylo natáčeno někde reálně či ve studiích a případně, jakým reálným místem bylo inspirováno. Díky této knize jsem objevila, jaká různá místa z Británie se ve filmech objevila a kam bych se tudíž při příští návštěvě chtěla podívat.

Dále je tam popsáno, kdo ono místo obývá nebo používá a v jakých filmech bylo možné ho vidět.


V textu pak je většinou popsáno, proč třeba bylo vybráno určité reálné místo nebo v jakých slozích byla postavená smyšlená budova. Některé scény dokonce vznikly z jiných. Například z Ollivanderova obchodu se pak staly Krucánky a Kaňoury. Kabinety se přizpůsobovali osobnosti učitelů, někdy i atmosféře daných filmů. Zajímavé je také to, jak museli hledat nebo dokonce vytvářet ten správný nábytek a textilie, aby vše bylo dle jejich představ.

Objevit můžete i pár míst, která se nakonec do filmů nedostala, třeba některé části nemocnice Svatého Munga.

Člověk má opět možnost dozvědět se, že některé věci byly jinak než v knihách s tím záměrem, aby to působilo mnohem lépe. Mnohokrát byla z těchto změn sama Rowlingová nadšená. Jako příklad mohu uvést tribuny famfrpálového hřiště.

Bonusy tentokrát jsou: uprostřed knihy obrazy bradavic, kde je několik obrazů s popisem, kdo na nich je. A pak plánek Příčné ulice


I tentokrát knížka obsahuje pár chyb, ale ani nyní to nebylo tak závažné, aby to příliš rušilo a výrazně snížilo kvalitu knihy. Co si vzpomenu, tak Dávivé dortíčky byly přejmenovány na Blinkací pastilky, u pár míst chybělo, kde se natáčelo a Draco je pořád psán jako Drako.

Poměrně mě to překvapilo, ale z další knihy od Jody Revenson jsem byla nadšená ještě mnohem více než z Bestiáře. Neuvěřitelně mě bavilo zjišťovat, kde co bylo natáčeno a proč budova nebo místnost vypadá zrovna takhle. Jaké myšlenkové pochody u toho tvůrci měli. Je opravdu ohromující, jak Rowlingová promyslela knihy a tvůrci filmů si zase dali obrovskou práci na promyšlenosti a funkčnosti všech scén. Magická místa z filmů mohu všem Potterovským fanouškům vřele doporučit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ♥♥Veronika♥♥ ♥♥Veronika♥♥ | Web | 27. září 2016 v 14:05 | Reagovat

Ty chyby jsou až srandovní, :D HP místa (ve světě) jsou nádherná, už jsme na ně koukaly spolu. :) Sama se moc těším, až se ke knize dostanu. :) Fotky se ti povedly. :)

2 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 27. září 2016 v 23:03 | Reagovat

Vypadá to úžasně, snad se mi kniha brzy dostane do ruky :) Draco je psán jako Drako? Chce to lepšího překladatele... nebo aspoň takového, který Harryho četl a ví, jak se píšou jména postav.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama