Recenze →Jean-Paul Didierlaurent: Čtenář z vlaku v 6.27

17. srpna 2016 v 11:49 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Jean-Paul Didierlaurent
Název: Čtenář z vlaku v 6.27
Originál: Le Liseur du 6h27
Počet stran: 174
Vydáno: 20. 10. 2015
Nakladatelství: Knižní klub
Překlad: Nela Knapová
Mé celkové hodnocení: 80%
Oficiální anotace: Guylainu Vignollesovi je třicet šest, je osamělý a nenávidí svou práci. Je naprosto nenápadný, nikdo by si ho patrně ani nevšiml, kdyby spolucestujícím z vlaku každé ráno nepředčítal několik stránek, které se mu večer předtím podařilo zachránit před záhubou. Jeho přáteli jsou hlídač, který komunikuje téměř výlučně ve verších, a bývalý kolega, který následkem nehody v práci ztratil svoje nohy a kousek po kousku je sbírá zpátky… Jednoho dne dostane Guylain ve vlaku nevšední nabídku a o něco později v něm také objeví USB, které jeho šedivému životu znovu dodá barvy.
Tolik lze říct, aniž bychom toho o příběhu vyzradili příliš. Autor totiž čtenáři pravdu odkrývá postupně a nutno zdůraznit, že Čtenář z vlaku v 6:27 je jednou z mála nepředvídatelných výjimek. Bývá charakterizován jako "moderní pohádka", a ačkoliv draka supluje kovová příšera živící se papírem, princ bydlí v kutlochu pod střechou se zlatou rybkou, která mu žádná přání neplní, a princeznu najde na místě, kde by ji ani náhodou nehledal, román zůstává hřejivým - a velmi poetickým - příběhem o laskavosti lidského srdce, důležitosti přátelství a lásky.
***


Jak už prozrazuje Anotace, Guy každé všední ráno ve vlaku předčítá několik stránek. Myslíte, že to dělá pro své spolucestující nebo proto, že miluje pozornost? Důvod je zcela jiný.

Svou práci nesnáší, podílí se tam totiž na ničení knih, které má tolik rád. Navíc musí pracovat s pekelným strojem, který ani nedokáže nazývat pravým jménem a říká mu prostě TO.

Toto dílo je taková malá originální jednohubka a rozhodně to není obyčejné nudné čtení. Může se zdát, že dějově nemá moc co nabídnout, ale vyvažuje to tím, jak si s ním autor vyhrál. Pomocí svého spisovatelského umění vdechuje život i zcela obyčejným věcem. Kdybyste na vlastní oči viděli TO, nejspíš by vám připadal jako každý druhý velký stroj, ale popis autora z něj dělá krvelačnou bestii a to tak, že si to dokážete živě představit.

Z počátku jsem přemýšlela, do čeho jsem se to vlastně dala, že je to celkem zvláštní a nezajímavé, ale postupně jsem knize přišla na chuť, jak děj plynul a autor odhaloval nové skutečnosti.

K této knize mohu říct především to, že ze zdánlivě velmi obyčejných příběhů můžete pomocí práce s jazykem udělat něco neobyčejného, na co se nedá hned tak zapomenout. Přesně toho autor dosáhl.

Tahle recenze je pravděpodobně jedna z nejkratších, co jsem napsala, ale kniha je velmi tenká a myslím, že svůj názor na ni jsem už prozradila a přidávat ještě něco by nejspíš bylo jen tlacháním do větru a zbytečným prozrazováním dalších informací z knihy.

Čtenář z vlaku v 6:27 určitě nebude bavit každého a možná jen málokoho vyloženě nadchne. Jde prostě o to, přijít této knize na chuť a je mi jasné, že chuťové buňky některých lidí ji zatratí a jiné si na ní smlsnou. Rozhodně ale stojí za to, otestovat ji na těch svých.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 18. srpna 2016 v 12:53 | Reagovat

Kniha na mňa naozaj pôsobí tak dosť netradične a originálne, neviem, či by mi sadla, ale rada by som si ju skúsila niekedy prečítať :-)

2 Lila Lila | Web | 18. srpna 2016 v 15:58 | Reagovat

Knihu som si chcela už dávnejšie prečítať. Som presvedčená o tom, že by sa mi ľúbila a dúfam, že sa k nej dostanem. :)

3 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | Web | 28. srpna 2016 v 22:14 | Reagovat

Ahoj. Promiň, že tento komentář nebude mít nic společného s článkem. Chci jenom oznámit, že ruším SB. Na tvůj blog se budu snažit chodit i dál, ale už prostě nemám tolik času a obecně mi přijde, že systém SB už teď moc nefunguje. Kdo na můj blog chce chodit, tak na něj chodit bude :)
Ještě jednou se omlouvám.

4 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 2. září 2016 v 21:14 | Reagovat

Zní to zajímavě, ale patřím do skupiny, kterou by kniha pravděpodobně nebavila. Zatím ji tedy zkoušet nebudu, ale možná časem změním názor.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama