Recenze →Sabaa Tahir: Jiskra v popelu

28. června 2016 v 20:25 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Sabaa Tahir
Název: Jiskra v popelu
Originál: An Ember in the Ashes
Počet stran: 456
Vydáno: 29. 2. 2016
Nakladatelství: Host
Překlad: Petra Johana Poncarová
Série: Jiskra v popelu
Díl: 1
Mé celkové hodnocení: 70%
Oficiální anotace: Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte.

Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši.

Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou.

Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši.

Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.
***


Kniha nás zavede do teplých a exotičtějších krajů a podle toho vypadají i postavy. Vláda v Impériu se trochu podobá Římské říši, ale přeci je to jiné a originální. Místo zde mají i nadpřirozené postavy, jako například Ghůlové a Ifritové, na které už většina obyvatel ani nevěří, a také Auguři. Ty si autorka zcela vymyslela, mají neuvěřitelnou moc a velký podíl na průběhu děje.

Dílo se zaměřilo na dvě hlavní postavy: Laiu a Eliase. Každý patří jinam, má jinou povahu a cíle. Pochopitelně se časem jejich cesty střetnou a možná zjistíte, že v některých ohledech se zas tak moc neliší. Obě postavy jsou krásně promyšlené a vykreslené a rychle jsem si je oblíbila.

Laia není žádná dokonalá dívka. Sice je pohledná, ale zároveň také trochu naivní a zbabělá. Ví ale co je správné, a pro své blízké podstoupí cokoli. V průběhu děje se docela hezky vyvinula a okolnosti ji zocelily.

Elias je syn velitelky, která je neobyčejně krutá, a očekává se, že její syn bude stejný. Věci jsou ale samozřejmě trochu jiné než se zdají.

Eliasovou nejlepší kamarádkou je Helena. V jeho ročníku jediná dívka. Ta pro mě byla trochu rozporuplná a důvod jejího počínání bylo často možné odhalit až později. Občas mi vadila, ale jinak je to další skvěle vykreslená postava, co se mi zapsala do paměti.

Poslední z postav, které tvořily jakýsi milostný čtyřúhelník, je Keenan, člen odboje. Působí jako ten typ klasických dokonalých mužských postav v romantických příbězích. Je krásný, ale nepřístupný, nicméně občas projeví i svou milou stránku. Měl asi nejméně prostoru a do srdce a paměti se mi oproti ostatním významně nezapsal. Pro mě je to asi nejméně vyvedená postava, a to i přesto, že se o něm docela hezky četlo a jiskření mezi ním a Laiou bylo skvělé. Snad se víc a zřetelněji projeví v dalším díle.

Svět a okolnosti jeho vzniku i momentálního stavu mi přišly málo vysvětlené. Ráda bych si o tom početla více a podrobněji, ale třeba se ještě dočkám v pokračování. Autorka to má vymyšlené hezky, ale přesto jsem se do její knihy, a potažmo také jejího světa, nedokázala vžít tak, jako do některých jiných knih. Netuším, jestli to byla má chyba ne. A možná proto mě Jiskra v popelu nedokázala tak nadchnout, jak jsem očekávala. Nemůžu jí v podstatě nic vytknout, ale chybělo tomu něco, co by u mě způsobilo takové to nadšení a nedočkavost na vydání dalšího dílu.

Kniha je ale rozhodně čtivá, poutavá, dost akční, často brutální a také romantická. Nechybí jí ani mnoho dalších věcí, jako třeba mé oblíbené nadpřirozeno.

Atmosféra je po celou dobu dost temná a určitě neočekávejte žádnou pohádku, autorka vás z takového očekávání rychle vyvede. Často je to na život a na smrt a takové scény vážně nebyly jednoduché na čtení.

Mrzelo mě, že chvílemi byl příběh značně předvídatelný. Naštěstí ne vždy, a tak ani o překvapení nouze není, i přesto by ale Sabaa Tahir mohla být tajemnější.

Má pro lidi vycvičené na Šerosrázu nějaký význam láska, přátelství nebo oddanost? Nebo jsou rozkazy Impéria postaveny i nad tyto hodnoty? Určitě vám doporučuji Jiskru v popelu přečíst a zjistit to.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aurel (Scrat) Aurel (Scrat) | E-mail | Web | 30. června 2016 v 10:38 | Reagovat

Ahoj, tuhle zprávu posílám všem svým stávajícím SB. Hodně dlouho jsem tu nebyla a hodně se toho změnilo. Chci začít od znovu a proto vás obíhám s odkazem na tento článek: http://scratilove.blog.cz/1606/novy-zacatek  kde je důležité info a můžete se rozhodnout, zda chcete být stále SB nebo ne.
Aurel (Scrat) (scratilove.blog.cz)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama