Recenze →Roman Bureš: Propast času

23. května 2016 v 15:07 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Roman Bureš
Název: Propast času
Počet stran: 360
Vydáno: listopad 2015
Nakladatelství: Knižní klub
Série: Propast času
Díl: 1
Mé celkové hodnocení: 90%
Oficiální anotace: Vysokoškolačka Toňa se jednoho rána probudí na chalupě v jižních Čechách a zjistí, že je něco špatně: městečko, které by měla vidět z okna, tam není. Na jeho místě stojí hustý les a silnici, která k němu vedla, utíná nepochopitelný ostrý řez. Brzy zjistí, že - jakkoli to zní neuvěřitelně - v lese se nachází značně nepřátelský svět 12. století. V Českých Budějovicích, kam se záhy dostane, vládne zase 16. století. Útočící římští legionáři a jednotka německé armády z druhé světové války už jsou opravdu trochu moc... Román pohrávající si s důsledky poruchy časoprostoru je unikátní a vysoce zábavnou četbou, která potěší nejen fanoušky fantastiky.
***Jak už naznačuje anotace, tato kniha je velmi unikátní a pestrá, co se týče postav a prostředí. Obsahuje minulost, přítomnost i budoucnost a kupodivu to všechno jde výborně dohromady

Běžně se českým autorům spíše vyhýbám, protože mě jejich díla většinou příliš nezaujmou. Na anotaci této knihy jsem jednou narazila náhodou a toužila jsem si příběh přečíst a zjistit, jak něco takového může fungovat a co z toho vzejde. Byla jsem velice překvapená, jak moc mě to nadchlo a vtáhlo do děje.

Nejvíce mě bavila hlavní dějová linka s Toňou. Některé pasáže s jinými postavami mě tolik nebraly, ale při čtení tohoto díla se mi nestalo, že bych se nudila. Velmi se mi líbilo, že se v knize dá dobře orientovat. Autor dle mého názoru servíroval nové postavy s dobrým načasováním. Do příběhu vše skvěle zapadalo a žádné postavy ani časy se mi nepletly.

Já se o dějiny nezajímám, tudíž mě pan Bureš velice ohromil i svými znalostmi, výbornou promyšleností nově vytvořeného světa a také velice realistickým chováním jednotlivých postav, jejichž charaktery byly různorodé a skvěle vykreslené. Neohromil mě však jen svými znalostmi, ale i svou představou o budoucnosti, která se zdá být velice reálná.

Na to, že příběh psal muž, jsem byla mile překvapená tím, jaká byla hlavní hrdinka i muž, kterého potkala po katastrofě, která zničila časoprostor. I romantika v knize pro mě byla překvapením, nicméně příjemným. Díky tomu kniha obsahuje snad vše a ničeho není příliš. Mojí parketou vůbec nejsou boje. V knize je jich dost, ale pro mě to bylo ještě poměrně dobře stravitelné, tudíž mi to dojem z četby nenarušilo.

Určitě se nevyplatí si někoho opravdu oblíbit, protože postavy nejsou nesmrtelné a právě má nejoblíbenější postava to odnesla. Tu konkrétní smrt jsem i obrečela, ale vím, že do příběhu se skvěle hodila a nebýt jí, věci by nedopadly, tak jak dopadly. Což by byla škoda.

Nebudu to dál zbytečně rozvádět. Propast času určitě doporučuji každému, koho anotace aspoň trochu zaujala. Po delší době jsem četla knihu jedním dechem, byla z ní doopravdy nadšená a nenašla žádné závažné chyby. Toto dílo by si rozhodně zasloužilo větší reklamu, aby se o něm dozvědělo více lidí. Někdy by pořádné promo potřebovala spíš takováto kvalitní práce než některé kousky, které za to tolik nestojí. Velmi se těším na pokračování příběhu, i když by mi to stačilo i takhle. Doufám, že se autorovi druhý díl povede vydat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K. K. | Web | 23. května 2016 v 15:12 | Reagovat

hezký blooog :)

2 Kateřina Kateřina | Web | 23. května 2016 v 21:18 | Reagovat

Vypadá to zajímavě. Poslední dobou mám s českými autory jen dobré zkušenosti. Tak si tuhle určitě připíšu na seznam. Podobné téma jsem ještě nečetla.

3 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 7. června 2016 v 20:51 | Reagovat

O knize teď slyším poprvé. Ještě na začátku roku by mě asi nezaujala, ale poslední dobou jsem si knihy odehrávající se v historii docela oblíbela. A když k tomu přidám tvoje hodnocení, zní to doopravdy skvěle. Co nejdřív se po knize mrknu :)

4 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | Web | 8. června 2016 v 21:12 | Reagovat

Knihu jsem viděla u Rodaw ve videu a strašně krásně o ni povídala. Teď jsi přišla ty také s velmi pozitivní recenzí. Já bohužel na cestování časem moc nejsem, ale kdybych byla tato kniha by určitě nemohla chybět v mé knihovně!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama