Recenze →Robert Galbraith: Ve službách zla

29. května 2016 v 12:09 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Robert Galbraith (J.K. Rowling)
Název: Ve službách zla
Originál: Career of Evil
Počet stran: 571
Vydáno: 2. 5. 2016
Nakladatelství: Plus
Překlad: Ladislav Šenkyřík
Série: Cormoran Strike
Mé celkové hodnocení: 80%
Oficiální anotace:Třetí případ Cormorana Strika a jeho sympatické asistentky Robin přináší nejen ďábelsky rafinovanou zápletku s neočekávanými zvraty, ale také poutavý příběh o vztahu oblíbené dvojice vyšetřovatelů na křižovatce osobních i profesních životů. Představte si, že jednoho dne obdržíte balíček s useknutou ženskou nohou… I neohroženou Robin Ellacottovou, asistentku soukromého detektiva Cormorana Strika, tento záhadný balík vyděsí k smrti. Jejího šéfa hned tak nic nerozhodí, ale ani on tuhle výstrahu nebere na lehkou váhu. V minulosti narazil na čtyři osoby, které přichází v úvahu jako viníci - a Strike moc dobře ví, že žádná z nich se neštítí ani nejhoršího násilí. Policie se zaměří na jednoho z podezřelých, jenže Strikovi je čím dál jasnější, že právě ten pachatelem není. Spolu s Robin se pustí do pátrání na vlastní pěst a ponoří se do temných a zvrácených světů zbylých tří podezřelých. Záhy však dojde k dalším hrůzným činům a Strikovi s Robin začne rychle docházet čas...
***


Balíček s nechutným obsahem Robin nemálo vyděsí, ale chce dál pracovat i přesto, že odesílatel jde možná přímo po ní. Cormoran by ji raději držel dál, ale o tom ona nechce ani slyšet. Svou milovanou práci si nechce nechat nikým a ničím vzít.

Zpráva o zaslané noze zasáhne podnik a tak se Cormoranovo konto rychle tenčí a přitom se nezdá, že by se blížil k dopadení vraha, který jeho podnikání tolik poškozuje. Brzy je zcela jasné, že pachatel je brutální psychopat, který uspokojuje vlastní zvrácené touhy a zároveň chce zcela zničit soukromého detektiva. Corm má od začátku čtyři podezřelé, z nichž brzy zbydou jen tři. Po těch v průběhu děje pátrá a snaží se přijít na to, který z nich to je. Všichni mají co dělat s jeho minulostí. Všechny zná.

Třetí díl, víc než oba předchozí, dovoluje nahlédnout do dosud utajené a velmi zajímavé minulosti nejen Strika, ale i jeho sekretářky. To, že jsem mohla postavy mnohem více poznat a pochopit se mi na této knize opravdu líbilo. Tento díl se také více než ty předchozí zabývá vztahovými záležitostmi. Vztah Strika a Robin se posune a i vztah Robin a jejího snoubence si projde velice zajímavou a napínavou etapou. Autor dokáže čtenáře celou dobu napínat jak ohledně zápletky detektivní, tak i té vztahové.

Mám opravdu ráda kratší kapitoly, protože se mi pak kniha mnohem lépe čte a tady jich bylo docela dost, což mě potěšilo. Opět se střídá vyprávění z různých pohledů a tentokrát se můžete těšit i na vyprávění z pohledu vraha s jeho odpornými, zvrácenými myšlenkami i činy. Tyto kapitoly knihu obohatily a dodaly jí tu správnou temnou atmosféru.

Autor vcelku bez problému udržuje laťku nastavenou předchozími dvěma díly, pro mnohé je tato kniha ze všech tří nejlepší, ale já ji naopak musím hodnotit jako trochu slabší. Je to můj osobní pocit. Dlouhé knihy mi nevadí a při čtení jsem se rozhodně nenudila, ale i přesto mi vadilo, že to bylo trochu protahované. Měla jsem dojem, že detektivní zápletka ustoupila mírně do pozadí, a i když z těch tří podezřelých byl můj typ na vraha špatný, nekonalo se takové to správné překvapivé rozuzlení, které by mě ohromilo, jako tomu bylo u předchozích dvou dílů.

Doufám, že si i další knihy této série budou udržovat skvělou úroveň a autor se ještě nevyčerpal. Na pokračování se, jako vždy, budu netrpělivě těšit.

Za recenzní výtisk děkuji společnosti Albatros Media (Za knihu Ve službách zla konkrétně nakladatelství Plus)!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baruš Baruš | Web | 31. května 2016 v 14:06 | Reagovat

já mám ty tvoje recenze hrozně ráda, vždycky mě úplně pohltí a mám pak z té knížky uplně jinej dojem jak když čtu samotnou oficiální anotaci. Nechtěla bys mi napsat zprávu z praxe? :D tobě by to šlo :D já tu nad tím dumám od 9 od rána a mám tři věty, a jsem z toho tak zoufalá že jen ječím a křičím :D ta noha v tom článku je fakt poetická :-D
co se týče knížky tak si ji upřímně asi nepřečtu :D ale za recenzi ti děkuju :D :)

2 *-Maggie-* *-Maggie-* | Web | 4. června 2016 v 20:35 | Reagovat

80% je dobrý. Podle anotace se mi to celkem líbí :-) Ta noha (obrázek) mě fakt pobavila :-D

3 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 7. června 2016 v 20:48 | Reagovat

Šíleně se těším až se do třetího dílu pustím. Vážně doufám, že to bude brzy, ale s mým štěstím můžu doufat, že se k ní dostanu koncem léta.

4 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | Web | 8. června 2016 v 21:13 | Reagovat

Já ještě nečetla druhý, ale musím uznat, že první byl opravdu dobrý. Knihu ještě nemám doma, ale co nejdříve si ji musím pořídit, to je jasné!

5 Casion Casion | Web | 10. června 2016 v 20:16 | Reagovat

Ach, kniha mi už pekne dlho leží na nočnom stolíku a nie je kedy ju prečítať! Strašné! :D Už sa na ňu vážne teším, tvoju recenziu som nečítala, chcem sa nechať prekvapiť, ale potom sa k nej vrátim :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama