Recenze →Michel Bussi: Vážka

21. dubna 2016 v 20:29 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Michel Bussi
Název: Vážka
Originál: Un avion sans selle
Počet stran: 424
Vydáno: 14. 3. 2016
Nakladatelství: Motto
Překlad: Miluše Krejčová
Mé celkové hodnocení: 65%
Oficiální anotace: Když se ve Francii těsně před Vánoci zřítí letadlo letící z Istanbulu, vypadá to, že všichni zahynuli. Pak ale záchranáři najdou poblíž letadla živé miminko. Jenže na palubě letadla byly dvě děti v tomto věku. A protože se tak stalo v době, kdy testy DNA jsou ještě věcí neznámou, stojí policie před těžkým rozhodnutím: je miminko Lyse-Rose z bohaté a vlivné rodiny Carvilleových, nebo Emily z obyčejné rodiny Vitralových? Nakonec je dítě prohlášeno za Emily. Carvilleovi se s tím ale nechtějí smířit a najmou si soukromého detektiva, který má dokázat, že dítě patří jim. Osmnáct let pátrá bývalý policista ve Francii i v Turecku, ale marně. Rozhodující důkaz se mu najít nepodaří. Když už chce se vším skončit, padne jeho zrak na staré noviny, kde se o případu psalo. Vše se mu náhle spojí a on pochopí, jak to bylo. Byla nalezeným dítětem Lyse-Rose, Emily, anebo bylo všechno úplně jinak a někdo celou tu dobu se všemi postavami dramatu obratně manipuloval?
***


Dívka je po většinu knihy označována jako Lylie, což je složenina obou jmen. V den osmnáctých narozenin se jí do rukou dostane detektivův deník. Přečte si, co shromáždil a odhalil, poté dá deník k přečtení Marcovi, který ji miluje víc než jen jako sestru a doufá, že zachráněným dítětem je Lyse-Rose, s níž není pokrevně spjat. Marc ale musí na dívčino přání hodinu počkat, aby mu servírka v kavárně deník vydala. Lylie tak má možnost získat náskok a zmizet z Marcova dosahu, aby mohla vykonat to, co je třeba. Ale co to je? Vražda? Sebevražda? Opuštění země nebo něco jiného? Chce Lylie uniknout z tohoto života, kde neví, zda je Lyse-Rose nebo Emily anebo se chce někomu za něco pomstít? Klíč ke všemu by měl být v Grand-Ducově deníku a proto se do jeho čtení Marc pouští hned, jak ho získá a zároveň se snaží najít Lylii včas. Jeho výpravu ale zkomplikuje jedna nalezená mrtvola a mimo jiné i rodina Carvilleových, především trochu narušená Malvina- sestra Lyse-Rose. Zjistil detektiv, kým doopravdy je zázračně přeživší holčička z nehody na hoře Terrible? Stihne Marc rozluštit celou záhadu včas? Co se stane, když ne? A co dalšího ještě odhalí?

Deník Crédula Grand-Duca byl samozřejmě psán v první osobě a zbytek knihy v třetí osobě. Díky tomu jsem se neztrácela. Části, kdy Marc četl deník, byly vždy jasně označeny. Jako deník to na mě ovšem nepůsobilo. Spíš mi to přišlo, jako by Crédule svůj deník shrnul do uceleného a hezky popsaného příběhu. Trochu mi to vadilo, protože zápisky z deníku z různých let by podle mě vypadaly jinak.

Většinou nemám moc ráda, když se poměrně objemná kniha odehraje během pár hodin nebo dnů a vadilo mi to i u této knihy. V tomto to ale vyvažoval Crédulův deník, který čtenáře zavede do různých období minulosti, nejdále však osmnáct let nazpět, do doby, kdy došlo k nehodě dopravního letadla na hoře Terrible.

Vzhledem k tomu, v jak krátkém čase se celá kniha odehrála, mi to přišlo trochu protáhlé, ale na druhou stranu, autor umí úžasně dávkovat informace, tak aby byl čtenář stále napjatý k prasknutí a velmi zvědavý. To dělá knihu poměrně čtivou.

Krom napětí a záhad obsahuje dílo i velmi zajímavá témata, nad nimiž se čtenář může během čtení dost zamýšlet. Kupříkladu: incestní láska, bohatství versus chudoba, následky ztráty někoho blízkého…

Pro mě byl děj částečně předvídatelný, ale naštěstí ne natolik, aby mě nic nepřekvapilo.

Mrzelo mě, že Lylie, která je v příběhu nejdůležitější postavou, neměla téměř žádný prostor, a proto jsem ji nemohla pořádně poznat. Marca jsem oproti tomu poznat mohla a stal se mou nejoblíbenější postavou. Malvina skvěle rozdmýchávala děj, byla to velmi zvláštní osobnost. Knihu značně obohatila.
Grand-Duc byl muž, kterému jsem moc neporozuměla a považuji ho za docela špatného člověka, ale má několik vlastností, které jsem musela obdivovat.

Vážka se čte dobře, i když někoho může místy nudit. Příběh je velmi zajímavý, nechybí v něm akce, záhady a překvapení. Po dočtení se může zdát trochu jednoduchý (podle toho, co od toho kdo očekává). Rozhodně musím uznat, že některé věci byly řádně zamotány.

Když po dočtení musím zhodnotit celkový dojem, jaký na mě kniha udělala, jsem mírně zklamaná. Zřejmě jsem měla o dost vyšší a jiná očekávání. Já vidím knihu jako lepší průměr a oceňuji její originalitu. Toto dílo pravděpodobně není přímo můj šálek kávy, proto u mě neuspělo tolik, jako u mnoha jiných čtenářů.

Za recenzní výtisk děkuji společnosti Albatros Media (Za Vážku konkrétně nakladatelství Motto)!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 23. dubna 2016 v 12:37 | Reagovat

Námet knihy znie dobre, škoda však, že kniha má hneď niekoľko nedostatkov. Príbeh mi pripomenul jeden podobný film, tuším sa volá Na krídlach vážky, kde otec nájde stratené dieťa kdesi v Afrike, kde ho porodila jeho mama predtým, než zomrela :-)
Každopádne príbeh vyzerá fajn, ale knihu si zrejme neprečítam :-)

2 crazyjull crazyjull | Web | 23. dubna 2016 v 14:19 | Reagovat

Kniha zní velice zajímavě, připisuji si ji na seznam knih. :)

3 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 25. dubna 2016 v 21:14 | Reagovat

Původně jsem si chtěla knihu přečíst, ale nakonec jsem to zavrhla. Po tvé recenzi soudím, že jsem udělala dobře. Asi by to nebyla zase až taková katastrofa, ale jsou lepší knihy :)

4 Ducii Ducii | Web | 25. dubna 2016 v 22:43 | Reagovat

Vypadá to na zajímavou knížku, možná si ji přečtu.

5 Joina Joina | Web | 26. dubna 2016 v 17:39 | Reagovat

Tak to by mohlo být tedy dosti zajímavé čtení. Asi další kniha, kterou bych si měla pořídit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama