Recenze →Courtney Cole: Lux

14. dubna 2016 v 17:19 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Courtney Cole
Název: Lux
Počet stran: 373
Vydáno: 26. 10. 2015
Nakladatelství: Lakehouse Press Inc.
Série: Nocte
Díl: 3
Mé celkové hodnocení: 70%
Oficiální anotace (mnou přeložená): BUDIŽ SVĚTLO
Jmenuji se Calla Price a jsem zlomená.
Kousky mě samotné jsou všude kolem mě, vznášejí se ve větru, i když se je zoufale snažím uchopit.
Kdo je mrtvý? Naživu? Šílený?
Jaká je pravda?
Nevím.
Vím tohle: Temnota mě rdousí. S každým nádechem se dusím další lží.
Má mysl mě chrání, ale tato obrana bude brzo snížena.
Vše bude odhaleno.
Každá odpověď na každou otázku.
Vše vedlo k tomuhle.
Nebojte se.
Buďte vyděšení.
***


Jako na konci druhé knihy, je Calla na začátku v nemocnici. Myslíte si, že teď už to bude jednoduché a postupně se vše vyřeší? Ani náhodou. Zmatek nad zmatek pokračuje.

Přesně jak je uvedeno v anotaci: Kdo je mrtvý? Naživu? Šílený? Neví to Calla a nevíte to ani vy, protože každou chvíli je vše jinak. Bude to ještě těžká, mnoho stránek trvající cesta, ale nakonec se dočkáte odpovědí. Mimo jiné tento příběh odhaluje velké a ošklivé rodinné tajemství, které souvisí úplně se vším.

V posledním díle máme také možnost nahlédnout do dětství Cally, Finna i Darea, ale ani tady není vše zcela jasné.

Kolem poloviny knihy se vrátíme do událostí prvního a druhého dílu. Spoustu scén musíte přečíst znovu (některé mají určité odchylky) a to mě trochu nudilo. Poté Calla konečně začne rozplétat to rodinné tajemství. Jak autorka varovala u předmluvy první knihy, je to opravdu trochu zvrácené a temné.

Z celé trilogie mám smíšené pocity. Bylo tam dost věcí, co mi vadily. Čtení bylo kolikrát těžké, protože nechybělo málo, aby se mi zavařil mozek (což mě na tom ale spíš bavilo). Nadpřirozeno v příběhu se mi sice líbí, ale přišlo mi to trochu přitažené za vlasy - nebylo to pro mě celé dostatečně uvěřitelné, na což ale bude mít každý zcela jiný náhled.

Líbilo se mi, jak si autorka dokázala se čtenářem hrát až do úplného konce. Jsou tam věci, které odhalíte dřív, ale kniha na mě stejně působila v mnoha chvílích jako absolutně nepředvídatelná, protože jednou je něco tak a na další stránce zase úplně jinak. Rozhodně to není čtení, u kterého si odpočinete, možná vás i přivede k šílenství. Samozřejmě žertuju, ale při čtení jsem si říkala, že kdyby to pokračovalo ještě dalšími takovými díly, asi by mi z toho vážně přeskočilo.

Některé scény či fráze se opakují, ale ve většině případů to má svůj důvod. Na knize je těžké hledat vady, u nichž si můžete být jistí, že to autorka vážně hloupě napsala a že to nebyla jen součást nějakého jejího záměru.

Nedokážu si příliš ujasnit, jak se mi pozdávají postavy. Přijde mi, že nikoho z nich jsem nemohla poznat dostatečně. Vše je tak zamotané, že není lehké si to přebrat. Adaira mám dost ráda, je trochu rebel. Byl mi velmi sympatický. Finn byl také příjemná a trochu zábavná osobnost. Callu asi nedokážu ohodnotit jinak než jako průměrně sympatickou i inteligentní.

Na konci dává autorka na výběr, aby si příběh každý vysvětlil po svém. Jedna možnost pro ty, jimž nevadí, že by opravdu mohl obsahovat nadpřirozené věci, kletby a podobně. Druhá pro ty, kteří chtějí, aby vše bylo zcela reálné a prosté čehokoliv nadpřirozeného. Obě možnosti jsou velmi zajímavé, ale já zůstanu u toho, jak autorka příběh představila, tedy u toho s nadpřirozenem.

Doporučit celou trilogii nebo ne? Nevím. Není to čtení pro každého a není to příběh jako každý druhý. U prvního dílu jsem říkala, že tam nebylo nic moc hlubšího. Nějaké myšlenky například, ale to si po celé trilogii už nemyslím. Tyto knihy se mi rozhodně zapsaly do paměti a jen těžko bude možné na ně v záplavě jiných zapomenout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se ti zimní design? (2015)

Je úžasný
Ano
Jde to
Ne

Komentáře

1 *-Maggie-* *-Maggie-* | Web | 15. dubna 2016 v 15:54 | Reagovat

Hm, koukám, že s postupem času se to mění. To jsi dobrá, žes u toho zůstala, já bych po tý rvní knize asi nepokračovala, z toho co jsi o ní psala. Ale po přečtení téhle recenze bych to zvážila. .. Uvidíme, jestli se k tomu někdy dostanu :-)

2 Casion Casion | Web | 18. dubna 2016 v 16:44 | Reagovat

Vidím, že si sa do týchto kníh poriadne zahryzla a čítaš jedna radosť :-) Ako si sama napísala, zrejme to nie sú knihy pre každého a hoci ma niektoré prvky zaujali, neviem, či sú to knihy práve pre mňa.
Každopádne pekne napísaná recenzia :-)

3 Silmarilli Silmarilli | Web | 27. dubna 2016 v 9:14 | Reagovat

První díl jsem četla a byla jsem z toho nadšená...nemůžu se dočkat až se mi do rukou dostanou další díl. Škoda jen, že moje čekání bude dlouhé, protože angličtina je moje slabost :)

4 Michaela Michaela | E-mail | 30. dubna 2017 v 10:27 | Reagovat

Ahoj, tvé recenze jsou opravdu skvělé :) Právě jsem dočetla Nocte a narazila na tvůj blog při hledání nějakého obchodu, kde by se dal koupit zbytek knih. Jsem velmi nedočkavá a nemyslím si, že dokážu čekat na český překlad tak dlouho :D Tak jsem se chtěla zeptat, kde jsi knihy koupila? Děkuju předem za odpověď.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama