Recenze →Hugh Howey: Turnus

26. ledna 2016 v 11:59 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Hugh Howey
Název: Turnus
Originál: Shift
Počet stran: 480
Vydáno: 2. 12. 2015
Nakladatelství: Knižní klub
Překlad: Jiří Engliš
Série: Silo
Díl: 2
Mé celkové hodnocení: 80%
Oficiální anotace:Co předcházelo životu v "Silech", podzemních mnohapatrových objektech, jediných místech na zeměkouli, kde mohou lidé přežít? Postapokalyptický román Silo, který se stal celosvětovým bestsellerem, vyvolal ve čtenářích otázku, jak to vše začalo. A Turnus přináší odpověď.
Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu - má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál.
O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost - na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo...
***



Kniha začíná v roce 2049, kdy Donald jako studovaný architekt získá účast na projektu, kde se po něm nečekaně chce, aby tyto vědomosti využil. Donald se do práce pustí naplno, ale postupně zjišťuje věci, které by ho zpočátku ani nenapadly.

V první části knihy se tato doba střídá s obdobím o asi šedesát let později, kdy už lidé žijí v silech. Pozorujeme zde Silo číslo1, které řídí všechny ostatní a dohlíží na ně. Ze zmrazení tu probudí Troye, který začíná svůj první turnus a půl roku bude vše řídit. Být v takové funkci rozhodně není žádná sranda, obzvlášť když musíte přihlížet pádu jiného sila. Troy si navíc pamatuje věci, které si pamatovat nemá, čím dál víc si vzpomíná a zjistí nečekanou pravdu nejen o sobě.

V druhé části už se vše odehrává jen v silech, doba před životem v nich byla popsána předtím. Troy je po sto letech znovu probuzen, ačkoli se s něčím takovým původně nepočítalo. Potřebují ho, aby pomohl vyřešit nepokoje v Sile 18. Nahlédneme tedy do sila, z něhož pochází Juliette (z 1. dílu), ale v době, kdy ještě ani není na světě. Poznáváme několik nových lidí a podíváme se blíže na nepokoje a jejich řešení.

Kniha nás zavede i do sila 17, které také známe z předešlého dílu, a to když je Troy probuzen potřetí a věci se pro něj vyvinuly dost zvláštně. Vyprávění z jednotlivých sil se střídají. V Silu 17 přihlížíme jeho pádu a kniha se zaměří na Sóla, přeživšího, s nímž se více než třicet let po vypnutí jeho sila setká Juliette. Troy v sile 1 přijde mnoha věcem na kloub a v celkovém vyprávění se dostaneme do doby, kde končila první kniha.

Turnus mě rozhodně nezklamal. Zůstal na úrovni prvního dílu a opět to bylo skvělé čtení. V obracení dalších stránek mě poháněla především zvědavost, protože kniha je plná otázek a nemohla jsem se dočkat, až budu znát odpovědi aspoň na většinu z nich. Zůstala tu jistá přímočarost, o níž jsem mluvila u prvního dílu. Není problém pochopit některé věci dřív, než vám je autor v knize oficiálně řekne, ale nevadilo mi to, protože jiná odhalení si dokázal uchovat až do poslední chvíle.

Styl psaní se v druhém díle nijak nemění, je to napínavé, někdy temné či dokonce až děsivé. Vše do sebe zapadá, vypadá to zcela reálně a nepřikrášleně. Myšlenka, že by se toto mohlo někdy stát, rozhodně není příjemná.

Trochu postrádám výraznější gradaci. Přišlo mi, že některé momenty by se daly více našponovat, aby se větší měrou odlišily od normálního vyprávění a kniha byla o trochu více strhující.

U všech kapitol je jasně psáno, v jakém se odehrávají roce nebo sile, takže si myslím, že pro nikoho nemůže být kniha matoucí, ani ohledně postav. Jak už jsem psala do recenze k prvnímu dílu, nemůže se stát, že by vám některé postavy splývaly, navíc je vyprávění ve třetí osobě. Za mě velká spokojenost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 26. ledna 2016 v 16:51 | Reagovat

Prvý diel som nečítala, takže k tomuto sa určite tak skoro nedostanem :D Každopádne je super, že je všetko pekne utriedené či už kapitoly alebo postavy, je to dosť dôležité :-)

2 Ettelwen Ettelwen | Web | 27. ledna 2016 v 11:22 | Reagovat

Knihy tohoto typu mě nikdy neokouzlily, nemám ráda postapokaliptické příběhy a asi nikdy mít nebude. Ani vidina budoucnosti mě nikdy nijak nezaujala :)

3 Lila Lila | Web | 27. ledna 2016 v 19:26 | Reagovat

Silo som ešte nečítala, no rozhodne to mám v pláne, tak isto ako aj Turnus. Super recenzia. :)

4 *-Maggie-* *-Maggie-* | Web | 28. ledna 2016 v 13:10 | Reagovat

Tak to neznám. Určitě se na to podívám, hned jak najdu čas :-D Zní to zajímavě.

5 Baruš Baruš | Web | 2. února 2016 v 1:26 | Reagovat

Ahoj :) vím, že jsem se dlouho neozvala a přicházím s omluvou a zároveň dotazem, jestli bys mě chtěla zpátky mezi sb, já bych totiž ráda byla zpátky :)
tak mi kdyžtak dej prosím vědět,děkuju,ahoj:)

6 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 13. února 2016 v 21:26 | Reagovat

Nečetla jsem první díl a abych byla upřímná, tak teď ani nevím, jestli jsem ho číst vůbec chtěla...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama