Signal Festival 2015

10. prosince 2015 v 9:49 | Snapeova |  Fotografické články
Před nedávnem jsem tady uveřejňovala ohlédnutí za festivalem světla. Šlo o oba první ročníky. Letos jsem se zúčastnila i třetího. Koná se každý rok přibližně v půlce října v Praze a trvá po čtyři večery. Od čtvrtka do neděle. Každý má tedy možnost zvládnout všechna místa. Letos jich bylo 21. Během každého festivalu světla je Praha přeplněná lidmi a v tomto ohledu je to trochu hrůza, ale za ten zážitek z úžasných video mappingů a instalací to stojí. Otevřete si celý článek a podívejte se na fotky a k tomu ještě sem tam nějaké povídání. Letos jsem celkem viděla 17. míst.


Video-mapping na Kostel sv. Ludmily. Zde je každý rok, ale pořád si stojím za tím, že první rok byl úžasný a žádný z těch dvou dalších ho nepřekonal. Letos to bylo moc pěkné obrazově, ale hudba mi přišla o ničem, proto celkový dojem pak není tak skvělý. Pro mě je hudební stránka u těhle věcí dost důležitá.
Tenhle video-mapping nebyl v oficiálním programu a je to jakoby 18. místo, co jsem navštívila. Byl to doprovodný program a promítalo se na Libeňskou synagogu na Palmovce. Moc lidí o tom nevědělo, takže tam nebylo tak narváno jako jinde. Projekce byla s židovskou tématikou a ze všech mappingů byla z těch nejpovedenějších, protože mi nepřišla tak jednotvárná a mělo to něco do sebe.

Třetí projekce byla na Staroměstském náměstí na Palác Kinských, jako i minulý rok. Minulý rok tam byla nejkrásnější projekce, z které jsem byla unešená. Tohle bylo něco jako 30% té minulé. Zde to oproti předešlému ročníku bylo opravdu zklamání.Čtvrtá projekce byla zpoplatněná. Stála 50kč. Dostala jsem 3D brýle a z tohoto ročníku to pro mě byla asi nejlepší projekce. 3D efekty byly parádní. Je to na Letohrádku Kinských u tramvajové zastávky Švandovo divadlo.


Jedna z nejpopulárnějších instalací/projekcí tohoto ročníku. Promítání obličejů jednotlivých návštěvníků na Šítkovskou věž. Obličeje například bořily zdi atd. Mě osobně to moc nenadchlo.

Místo, které nezapočítávám do shlédnutých. Uvnitř byla poslední projekce nazvaná Nimbes. Měly to být nějaké stromy. Dost jsem to chtěla vidět, ale bylo to zpoplatněno více než první zpoplatněná projekce a lístky se prodávaly dost dopředu, takže jsem se tam nakonec nepodívala.


Instalace osvětlené sítě u Rudolfína. Při prvním zahlédnutí jsem z toho byla zklamaná, ale později jsem uznala, že to má něco do sebe a na fotkách to vypadá opravdu pěkně. Nakonec je to asi jedna z nejlepších instalací.
Magický les, což byl osvětlený Střelecký ostrov. Barvy se proměňovaly a bylo to moc pěkné, jen se to blbě fotilo. Od začátku jsem tak nějak předpokládala, že se tam dole mezi osvětlenými stromy budeme moct přímo procházet a bylo pro mě velké zklamání, že ve skutečnosti to umožněno nebylo.


Osvětlené kostky u Národního divadla. Hrála tam jakási hudba a pár najatých tanečníků zvláštně tancovalo. Tahle instalace mě nijak zvlášť nezaujala.


Audiovizuální instalace, která se týkala vozů Mercedes-Benz. Podle všeho se na ni nějak mohli podílet návštěvníci, ale my jsme jen prošly, protože nás to nezaujalo.


Koruny stromů propojené světelnými pruhy. Vypadalo to docela pěkně.

Další interaktivní instalace podobná tomu, co bylo minulý rok. Promítaly se tam postavy lidí a jejich pohyby.


V úplné tmě bylo několik objektů přes které "přebíhalo" světlo. Bylo to trochu nijaké, ale i kouzelné. Připomínalo to světlušky. Vyšly mi z toho dvě pěkné fotky.


Prosvícený kovový válec s názvem ocelot. Občas šla ven pára a mělo to pěknou atmosféru.Na Náměstí Republiky bylo tyto dva boxy. Světlo i zvuky byly dost hypnotické, pro mě i nepříjemné, ale jinak se mi na tom líbí ta barevnost.Ve dvoře před kostelem Panny Marie Sněžné byly rozmístěné tyto rámy a putovaly po nich paprsky světla. Tahle hra se stíny byla vcelku pěkná, ale nic, co by mě uchvátilo.


Nadšená jsem byla z petřínské rozhledny. Byla osvětlená a střídavě svítila do různých míst v Praze. S kamarádkou jsme si udělaly výšlap přímo k rozhledně a stálo to za to.Další trochu hypnotická instalace.

Na poslední instalaci jsem stála půlhodinovou frontu, protože byla v uzavřeném malém prostoru a moc lidí najednou se tam nevešlo. Bylo to jedno z nejzajímavějších míst, které jsem během Signal festivalu 2015 navštívila.
Pro mnohé byl druhý ročník zklamáním. Pro mě v některých směrech také, ale na druhou stranu, člověk nemůže od všeho očekávat něco z čeho se posadí na zadek. Je to v podstatě umění a každý umělec ho dělá jinak. Člověk si udělá krásnou procházku Prahou a může u toho zkouknout mnoho zajímavých věcí. Nejvíc mě zklamaly asi projekce a tak doufám, že příští rok mě nadchnou více a že jich nebude více zpoplatněných. Sice chápu, že to stojí spoustu peněz, ale kouzlo téhle akce pro mě dosud spočívalo i v tom, že nemusím řešit peníze a můžu si to opravdu užít. Doufám, že se budu moct zúčastnit i příští rok, i když zatím netuším, jestli to bude možné.

Co vy? navštívili jste některý z ročníků Signal Festivalu? Jaké jsou vaše dojmy?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nessa Nessa | Web | 10. prosince 2015 v 21:39 | Reagovat

Jéj, toto je aké pekné! :-D My sme mali tento rok v Bratislave Bielu noc, čo je asi jediná taká vec, ktorú by som k tomu mohla prirovnať, ale Biela noc bola trochu o niečom inom a určite nebola až taká epická ako toto. Minimálne to vyzerá epicky :D Rada by som sa konečne znovu pozrela do Prahy na pamiatky a celkovo na mesto. Naposledy keď som tam bola, tak som strávila celý deň v jednej miestnosti a v McDonalde na Florenci.. ach.

Inak, tá veža je Petřín, či si to s niečím mýlim?

2 Ettelwen Ettelwen | Web | 13. prosince 2015 v 15:55 | Reagovat

Říkala jsem to předtím a říkám to i teď, je to skutečně nádhera :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama