Recenze →Kiera Cass:The One (První)

24. října 2015 v 20:29 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Kiera Cass
Název: The One
Počet stran: 337
Vydáno: 6. 5. 2014
Nakladatelství: HarperTeen
Série: Selekce
Díl: 3
Mé celkové hodnocení: 65%
Oficiální anotace: Selekce změnila Americe Singerové život takovým způsobem, že by ji to ani ve snu nenapadlo. Když vstoupila do soutěže, aby se stala další princeznou země Illéa, zápasila se svými city k první lásce Aspenovi a s rostoucí přitažlivostí k Princi Maxonovi. Nyní si vybrala a je připravena bojovat o budoucnost, kterou chce.
***


America a další zbylé dívky pokračují v soutěži o princovo srdce. Ostatní děvčata se nám trochu více odhalí, některá velmi překvapivě a America má konečně jasno ve svých citech. Nezdá se ale, že by tím bylo vše lehčí. Jedni rebelové se snaží o odvolání Selekce a ti druzí naopak podporují prince Maxona a chtějí s ním navázat spolupráci. Když se Maxon a America nejvíce sblíží, zasáhne Američinu rodinu tragédie. Poté se tempo příběhu zrychlí a velmi rychle vás dovede ke konci. Ale jak tento romantický příběh dopadne?
*
Jak jsem psala u recenze na Elitu, do První jsem se opravdu pustila v angličtině a musím říct, že se to četlo mnohem snadněji a rychleji než série Labyrint od Jamese Dashnera. Jazyk je tady opravdu vcelku jednoduchý a bylo příjemné postupovat ve čtení rychleji než u předchozích třech anglických knih.

Sepsat tuto recenzi mi trvalo přinejmenším měsíc, a to proto, že mi do toho většinou nakonec něco vlezlo. Během té doby jsem nad celou trilogií často přemýšlela a nejednou jsem měla pocit, že jsem předchozí dva díly hodnotila moc vysoko. Na druhou stranu, naplnily to, co jsem od nich očekávala. Od třetí knihy už jsem asi čekala o něco více. Procentuálně ji tedy hodnotím nejníže.

Ani originální prvky celý příběh nezachránily. Ve třetím dílu už vše sklouzlo do toho, co se vyskytuje v každé romantické knize. Od začátku pochopitelně více méně víte, jak to skončí, ale autorka vám při čtení dokáže docela dobře zamotat hlavu. Bohužel tak ale učinila velmi otřepaným způsobem. Něco podobného už jsem četla mnohokrát, a ačkoliv to v podstatě pokaždé funguje na člověka, co rád sní o lásce, nemůže to věčně stačit ke spokojenosti.

Jak jsem tušila od začátku, záležitost s rebely byla hlubšího charakteru, ale podle mě ho autorka mohla propracovat více. Nepřijde mi, že to celé do příběhu dokonale zapadá. Zdá se mi to nedotažené.

Dost jsem si oblíbila prince Maxona, ale jako postava byl bohužel až moc dokonalý a i s ním si podle mě měla dát Kiera Cass mnohem větší práci.

Jedna ze soutěžících, Celeste se v tomto díle ukáže ve zcela jiném světle. Mám ráda, když se postavy ukáží být trochu jiné, než se zdají, ale na druhou stranu už mi to tímhle způsobem přijde ohrané. Ano, zdá se, že už se opakuji, ale opravdu mám dojem, že ohraných věcí se v této knize sešlo docela dost a pokazilo mi to nadšení z celé trilogie.

Všechny tři knihy jsou fajn, velmi čtivé, to se této sérii nedá upřít, ale je poněkud jednoduchá. Nepopírám, že mě z počátku nadchla, protože jsem nehledala žádnou náročnou četbu.

U všech tří knih se krásně sní. Je to příjemné odpočinkové čtení. Pokud jste trochu náročnější čtenáři (což jsem pochopitelné také, ale ne vždy) nemyslím si, že vás tyto knihy uspokojí.

Abych to shrnula. Třetí díl se mi docela líbil, opět byl velmi čtivý, jako ty předešlé. Určitě si dokáže pěkně pohrát s vašimi emocemi, pokud jste ten typ. Z trilogie ho ale považuji za nejslabší, protože jsem očekávala větší celkovou originalitu a propracovanost. Nejvíce mě zklamal konec, z kterého možná (mimo jiné) lze dostat i cukrovku. Jednoduše bych řekla, že se z toho stala příliš velká otřepaná pohádka, což je škoda.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ettelwen Ettelwen | Web | 25. října 2015 v 9:20 | Reagovat

Souhlasím s tím, že by autorka některé prvky mohla propracovat více viz. rebelové a celková problematika kolem nich .. takhle kniha působí nepromyšleně, jako by rebelové vůbec v knize nebyli důležití, ale byli jen na pozadí ...
Nicméně mám celou tuto sérii moc ráda, je to taková oddechová četba, navíc se knihy čtou skoro samy :)

2 Casion Casion | Web | 25. října 2015 v 11:05 | Reagovat

Nečítala som celú recenziu, keďže si knihu možno prečítam, ale je fajn, že sa kniha čítala dobre. Mňa osobne veľmi sklamala dvojka, preto dúfam, že tento diel bude o niečo lepší :-)

3 Kikča Kikča | E-mail | Web | 25. října 2015 v 19:19 | Reagovat

Ta kniha se mi už podle obalu líbí a tvé názory též. :-D Ale já nejsem nějak schopná si něco přečíst... :-)

4 Ellí Ellí | Web | 27. října 2015 v 19:22 | Reagovat

Zatím mám přečtený jen první díl a musím říct, že mě až nad očekávání bavil :-). No, jsem docela zvědavá, jestli budu mít u dalších dílů stejné pocity :-).

5 M. M. | 28. října 2015 v 11:57 | Reagovat

Teď jsem knížku dočetla a poslední díl se mi prostě už vůbec nelíbí... :)
Hezká recenze :D
http://thereviewsforbooks.blogspot.cz

6 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 13. listopadu 2015 v 21:39 | Reagovat

Já jsem se ještě nedostala ani k Elitě :D Ale i když je tvoje hodnocení knihy jen trochu nadprůměrné, stejně se nemůžu dočkat. Musím sérii co nejdřív dočíst :) :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama