Recenze →Jodi Picoult: Nejsem jako vy

11. října 2015 v 16:59 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Jodi Picoult
Název: Nejsem jako vy
Originál: House Rules
Počet stran: 568
Vydáno: 2011
Nakladatelství: Ikar
Překlad: Hana Petráková
Mé celkové hodnocení: 80%
Oficiální anotace:Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager - exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastním světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu?
***


Kniha mě zaujala anotací v knihovně. Zároveň jsem trochu vsadila na autorku. Říká se o ní, že je výborá spisovatelka. Nedávno jsem od ní četla Vypravěčku, která byla dost dobrá. Po přečtení této knihy se potvrdilo, co říká mnoho jiných čtenářů. Autorka dokáže vzít zajímavé a obtížné téma a naprosto skvěle ho zpracovat.

Jacob a jeho rodina to vůbec nemají lehké. Jsou všichni více méně izolováni, bez přátel. Chlapec je blázen do forenzních věd, doma připravuje matce místa činu, aby řešila jím zinscenované vraždy. Nejednou už se objevil přímo na místě, kde došlo k nějakému zločinu a snažil se radit policistům. Kvůli Aspergerově syndromu má problém s komunikací. Nedívá se do očí a vykazuje spoustu dalších projevů, díky nimž působí, jako by byl vinný z toho, co se stalo jeho lektorce Jess. Jacob je zatčen a jeho matka a právník se ho z toho snaží dostat. Po celou dobu však nikoho nenapadne zeptat se ho správným způsobem na pravdu a tak Jacob na konci dost překvapí.

Dílo je napsáno v první osobě, z pohledu pěti lidí: Jacoba, jeho bratra Thea, matky Emmy, právníka Olivera a policisty Ritche. Občas se mi stalo, že jsem si spletla, z jakého pohledu zrovna čtu, ale ne tak často jako u jiných knih. Většinou to bylo při soudním procesu. Postavy jsou dostatečně odlišné, takže ve většině případů se člověk neztratí.

O lidech s Aspergerovým syndromem nevím vůbec nic a opravdu mě překvapilo, jak se autorka dokázala vžít do takové postavy a naservírovat čtenářům tolik zajímavých informací.

To nejdůležitější na celé knize je samozřejmě sám Jacob, jeho problém a vztahy s jinými lidmi. Kniha poskytla skvělý náhled, jak může vypadat taková rodina. Jak se asi cítí bratr nebo matka Aspergerika.

Mně a pravděpodobně i většině ostatních čtenářů bylo z větší části jasné, jak Jess doopravdy zemřela už v půlce knihy, možná i dřív, ale stejně jsem si do konce nemohla být stoprocentně jistá. Spisovatelé někdy umí pořádně překvapit. Navíc mi chybělo pár odpovědí, které by mi prozradily, proč Jacob udělal některé věci.

V knize nejde ani tak o samotný případ, jako o Jacoba a to, jak těžké někdy může být zjistit pravdu, i když je to úplně jednoduché. Stačilo by se Jacoba správně ptát.

Ne všem toto dílo sedne. Očekávejte více psychologickou knížku než příběh založený na samotném vyšetřování, jak už jsem naznačila. Četla jsem názory, že kniha má někdy zdlouhavější pasáže, ale to vidí každý jinak. Mě bavilo všechno to pozorovat a odhalovat pravdu. Kniha se četla velmi dobře a ani se mi ji nechtělo odkládat.

Co mě trochu zklamalo, byl konec. Potvrdil, co jsem si myslela a neposkytl nic navíc. Žádné odhalení v soudní síni, kde by byli všichni překvapeni, ani pár slov o tom, jak probíhal život postav po skončení soudního procesu. Konec byl pro mě opravdu neuspokojivý, ale to je asi jediná výrazná chyba tohoto příběhu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cincina cincina | Web | 11. října 2015 v 18:29 | Reagovat

Jojo, Vypravěčku jsem četla a je to božská kniha!:) Takže teď si mě navnadila na tuhle její další knihu:) Vypadá to zajímavě. Psychické poruchy mě prostě fascinují... asi si to přečtu:)

2 Ettelwen Ettelwen | Web | 12. října 2015 v 21:40 | Reagovat

Já jsem od Jodi četla Vypravěčku, ale řadím se do toho druhého, méně početného tábora, kterým kniha až tak skvělá nepřišla. Doma máme ještě tu druhou knihu, myslím Čas odejít, tak jsem zvědavá, třeba se mi autorka přece jen dostane pod kůži :)

3 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 15. října 2015 v 15:23 | Reagovat

Asi knihu nevyhledám, ale kdybych na ní někdy narazila nebo neměla co číst, tak si ji půjčím. Námět zní opravdu zajímavě :)

4 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 16. října 2015 v 17:24 | Reagovat

Autorku znám díky knize Vypravěčka, které jsem dala 5 hvězd. Poté jsem se od ní pokoušela číst Vlka samotáře, ale ten mě vůbec nechytl a teď bych si od ní chtěla pořídit Čas odejít. Všimla jsem si jejích starších knih a jsem ráda, že na ni mohu slyšet recenzi od tebe :) Možná knihu v budoucnu vyhledám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama