Recenze →Leila Sales: Tahle píseň ti změní život

28. září 2015 v 8:39 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Leila Sales
Název: Tahle píseň ti změní život
Originál: This Song Will Save Your life
Počet stran: 248
Vydáno: 28. 10. 2013
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Magdaléna Stárková
Mé celkové hodnocení: 65%
Oficiální anotace: Elisa Dembowská si ve srovnání se svými vrstevníky odjakživa připadá jako mimoň. A pak se jednoho dne rozhodne, že udělá všechno pro to, aby se to změnilo. Celé prázdniny na sobě dře - čte správné časopisy, dívá se na správné seriály, dokonce si i zásadně obmění šatník, jen aby hned první den školy zjistila, že se snažila zbytečně. Že i kdyby na sobě pracovala sebevíc, nezmění to, jaká je uvnitř, a že to její spolužáci vždycky poznají a stejně se s ní nebudou kamarádit. Ale co s tím?
***Elisa je šestnáctiletá nadprůměrně inteligentní dívka. Miluje hudbu, ale ne tu moderní, poslouchá jinou a převážně starší. Už jen tím se liší od spolužáků. Celkově nezapadá. Buď je vzduch, nebo terč posměšků. Je úplně bez přátel. Celé jedno léto věnuje tomu, aby sledovala módní trendy, celebrity a vše, co dnešní teenagery zajímá, to, co je "cool" a "in", aby na začátku nového roku konečně zapadla a našla si aspoň jednu kamarádku. Samozřejmě je takto strávené léto k ničemu a ona se ve slabé chvíli, plná zklamání a neštěstí, rozhodne pro sebevraždu. Nakonec je to jen taková zkouška sebevraždy. Zjistí, že se možná nechce opravdu zabít a touží jen po troše pozornosti.

V dalších měsících její život dál normálně plyne téměř beze změny. Po nocích ale často chodí ven, protože nemůže spát. Když si tak jednou chodí po městě a poslouchá svou oblíbenou hudbu, narazí na dvě holky, které si jí všimnou a začnou se s ní bavit. Už jen to ji udivuje. Tyhle dvě dívky, Pippa a Vicky, ji vezmou do klubu Start a tím nabere Elisin život trochu jiný směr.

Po knize jsem sáhla při návštěvě knihovny. Anotace mě zaujala. Bylo to, jako by ta knížka byla o mě. Holka, co je looser a nikdy nezapadla, snažila se to změnit, ale zjistila, že to, jak vás lidi vnímají, se nedá změnit lepším oblečením a dalšími podobnými věcmi.

I při prvních stránkách jsem si říkala, jak mi ta holka mluví z duše, ale pak už podobný tón vyprávění začal být poněkud únavný a měla jsem trochu pocit, že jestli Elisa celou knihu bude mluvit v tomto duchu, tak to nedočtu. Pro lidi, kterým téma knihy není tak blízké jako mně, může být ten začátek ještě horší.

Elisa byla dle vlastních slov hodně inteligentní. Dokázala se cokoliv naučit, ale že by se dle toho chovala, to se mi zrovna nezdálo. Na druhou stranu, bylo jí jen šestnáct, byla ještě dítě, tak se asi nedá očekávat, že už by byla dostatečně moudrá. Umíte si ovšem představit, že o vás někdo začne psát blog, jako že to píšete vy, a vy to vlastně ani moc neřešíte? Já bych se hodně snažila, aby se ta stránka dala aspoň nějak zrušit, cokoliv, ale Elise to zřejmě tak nevadilo, což mě u ní udivilo asi nejvíc ze všeho jejího divného chování.

Z ostatních postav se mi líbila akorát rodina Elisy a Vicky, jinak nikdo, a třeba Pippa pro mě byla vyloženě hrozná. Je tam jeden kluk, s kterým Elisa prožije něco jako románek. V něm jsem se bohužel hodně zklamala. Čekala jsem, že bude jiný, ale pak postupně začalo být jasné, že je to jen blb. Sami poznáte proč, jestli si knihu přečtete.

Líbil se mi jeden malý prvek. Na začátku kapitoly byl vždy kratičký úryvek z písně nějakého interpreta, co Elisa poslouchá. Jeho obsah vždy napovídal, o čem kapitola bude. Někdy jste si díky tomu, ale mohli dopředu představit téměř přesně to, co se stane a takové prozrazování je velmi často na škodu.

Kniha celkově má dle mého názoru téměř nulový děj. Vše se točí kolem Elisy a toho, jak se cítí, jak se vyvíjí, jestli má kamarády a tak dále. Není to špatné čtení, to vůbec, ale podle mě hodně průměrné. Kniha je na mě málo propracovaná a zajímavá.

Dobré je na ní to, že nese určité poselství pro mladé lidi: aby se nesnažili změnit svou osobnost, své chování, jen kvůli ostatním. A také pracuje s důležitými tématy týkající se teenagerů, jako sebepoškozování, sebevražda, nezapadnutí do společnosti, kyber šikana, klasická šikana...

Jako bonus jsou tam příjemná témata a to především hudba a DJing.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 29. září 2015 v 16:11 | Reagovat

Osobne ma kniha veľmi nezaujala, tématicky je dosť aktuálna a páči sa mi to posolstvo - teda byť sám sebou. Ale do čítania by som sa asi nepustila :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama