Recenze →Fredrik Backman: Babička pozdravuje a omlouvá se

5. srpna 2015 v 16:59 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Fredrik Backman
Název: Babička pozdravuje a omlouvá se
Originál: Min mormor hälsar och säger förlåt
Počet stran: 424
Vydáno: 3. 6. 2015
Nakladatelství: Host
Překlad: Jitka Herčíková
Mé celkové hodnocení: 90%
Oficiální anotace: "Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie.
Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je ohromně čilá, i když tím myslí, že jim přijde bláznivá. Elsa je jiná než ostatní. Nemá jiné kamarády než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.
Jenže i v nejkrásnějších pohádkách se občas objeví zlý drak a do boje proti nepříteli se musí Elsa vydat úplně sama. Má totiž doručit tajemný dopis a adresátovi vyřídit, že se babička omlouvá a pozdravuje. Netuší, že v rukou drží klíč k největšímu a nejdůležitějšímu dobrodružství, které se kdy v říši fantazie odehrálo.
***


Asi poprvé se mi stalo, že jsem se rozhodla koupit si knihu na základě recenze, i když jsem o tom do té doby moc neuvažovala. Recenze byla na Neoluxoru a autorka byla vážně nadšená. Přiznám se, že částečně mě dost zaujalo i to, že hlavní postava Elsa miluje Harryho Pottera a nedá ani ránu bez nebelvírské šály, s níž ji vidíte i na obálce knihy.

Tahle Babička rozhodně není jako všechny ostatní. Je opravdu tak trochu bláznivá. Udělá cokoliv pro svou vnučku, nerespektuje většinu pravidel a vznikají s ní opravdu vtipné situace. Své vnučce od malička vypráví příběhy z jejího vlastního pohádkového světa. Nakonec ji z určitých důvodů pošle na cestu za pokladem, při které musí doručit několik dopisů.

V první části knihy jsem se trochu nemohla začíst a tápala jsem, jak to vlastně doopravdy je s tím pohádkovým světem a skutečným. Jak kniha plynula, začínala jsem tomu víc rozumět a čtení jsem si už mnohem více užívala.

Svět, který Elsa zná z vyprávění babičky, a normální život v jejich domě s několika různorodými sousedy se totiž prolíná víc, než by kdo čekal. Elsa zjišťuje, že postavy z pohádek jsou vlastně její sousedi či příbuzní a odhaluje jejich životní příběhy i to, co o babičce dosud nevěděla. S některými věcmi se musí těžce vyrovnávat a čeká na ni i velké nebezpečí.

Kniha je vlastně o obyčejných lidech se silnými životními příběhy, které nám jsou podány opravdu neobyčejně. Vše bylo krásně promyšlené a skvěle to do sebe zapadalo. Elsa je dobrá osobnost, chytrá, ale někdy docela nesnesitelná. Po většinu knihy jsem ji však měla ráda a člověk přeci jen musí pochopit, že i přes její inteligenci je to pořád dítě v těžkém životním období.

Každá postava je jiná, něčím zajímavá nebo podivná, a všechny byly dobře napsány. Nejvíc mě štvala Britt-Marie, ale i pro ni se nakonec dá najít malé pochopení, když se dozvíte její příběh.

Podobné knihy moc nečtu, ale styl, jakým byla tato psaná, se mi docela líbil. Během čtení jsem se dost nasmála, nejčastěji samozřejmě při pasážích týkajících se babičky.

Nejdřív se mi zdálo, že tohle dílo nebude úplně pro mě, ale nakonec naplnilo má očekávání a ta pohádková říše zakomponovaná do našeho obyčejného světa je opravdu krásná. Knize rozhodně nechybí napětí a tajemno. Je plná emocí a stejně jako mě rozesmála, mě i rozplakala. Předvídatelná pro mě nebyla a po celou dobu mne příjemně překvapovala. Určitě proto doporučuji dále.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cinereo Cinereo | E-mail | Web | 6. srpna 2015 v 21:50 | Reagovat

Asi stejně jako ty poprvé v životě dám na recenzi, protože tahle se opravdu povedla :D Kniha vypadá zajímavě a já mám ráda tenhle žánr :-)

Jinak bych chtěla poděkovat, žes mě vybrala v rámci výběru článků téma týdne. :-) Díky!

2 Nikinka Nikinka | Web | 7. srpna 2015 v 10:33 | Reagovat

Musím se přiznat, že tuhle knihu jsem někde nedávno viděla - za boha si ale nemůžu vzpomenout, kde že to bylo. :-D
Tvá recenze mě každopádně docela zaujala, takže pokud se k tomu po četbě na maturitu dostanu, možná po knize sáhnu. Díky. :)

3 Myanmar Myanmar | Web | 9. srpna 2015 v 12:20 | Reagovat

Také jsem se do Babičky začítala o něco déle...ale nakonec si mě získala :) Jsem ráda, že Tvůj výsledný dojem je pozitivní...a moc se mi líbí Tvá recenze :)

4 lunar-dream lunar-dream | Web | 11. srpna 2015 v 20:05 | Reagovat

Úžasná recenze, neuděláš objednávku na povídky prosím ?

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 15. srpna 2015 v 21:22 | Reagovat

Nemyslela jsem, že bych si knihu někdy v budoucnu přečetla, ale p otvé recenzi to musím přehodnotit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama