Můj boj → 2. Prvních deset kilo

13. srpna 2015 v 21:14 | Snapeova |  Vykecávačka
Od začátku změn a téměř i od prvního článku uběhlo osm měsíců. Za tu dobu se událo mnohé. Když jsem psala první článek, byla jsem na úplném začátku. Teď už jsem trochu pokročila.

Nesekla jsem s tím, ačkoli jsem ohledně sladkého nedodržela přesně to, co jsem chtěla. To jsem ale částečně čekala, skoro nikdy nic nevyjde, jak to člověk přesně plánuje. První měsíc jsem opravdu vydržela naprosto bez sladkého, ale pak už mi to nevyšlo, jak jsem chtěla, takže jsem třeba něco měla po dvou týdnech nebo po týdnu, ale to nevadí. Ten měsíc mi neuvěřitelně pomohl, ale jde nejvíc o to, že jsem si to ujasnila v hlavě, proto jsem do toho nespadla zpět. Sice si občas něco sladkého dám, ale naučila jsem se ovládat. Když opravdu chci, dokážu si to odepřít (Po nočních to ale většinou neplatí) a zvládnu si dát jen jednu věc a nejít hned pro další.

První změna spolu se zákazem sladkého byla pravidelnost jídla. Nic víc, jedla jsem normálně, jen více kontrolovaně, bez sladkého a přehánění. Za první tři měsíce mi to přineslo úbytek o pět kilo. Pak to zůstávalo pořád stejné. Marně jsem hledala cestu k pohybu. Naučila jsem se každý den mít ovoce a zeleninu, třeba i třikrát denně. Pomalu jsem si zvykala, žádná hrozná muka, jak musím jíst to, co mi vůbec nechutná. Ze zeleniny jím v podstatě jen okurku a pak k tomu občas ještě něco dalšího, co snesu. Teď už je pro mě zcela automatické mít každý den ovoce i nějakou zeleninu, a když nemám, cítím, že mi to nějakým způsobem chybí.

Další dvě kila mě opustila až po dalších třech měsících. To jsem se konečně narvala do menších tříčtvrťáků, co máme doma. :D Říkala jsem si, že to sice jde pomalu, ale zato to bude trvalé a nezbavím se svých nově nabitých zvyků hned, jak se dostanu na váhu, kterou bych chtěla mít. Brala jsem to pozitivně a zároveň věděla, že by to mohlo jít rychleji. Chyba byla pořád i v jídle a v nulovém pohybu.

Nakonec jsme se s mámou rozhoupaly a šly do ženské posilovny, kam jsme chodily asi tři měsíce v době, kdy mi bylo nějakých třináct. Není to sice nejlevnější, ale vzhledem k tomu, že trenérky máte neustále po ruce a poradí vám nejen s cvičením, ale i s jídlem a nemusíte platit nic navíc, se to vyrovná i levnějším posilovnám. Zatím sice nevím, jak zaplatíme členství, až odchodíme tohohle půl roku, ale ještě je čas. Nějak to vyřeším. Moc dobře vím, že doma se prostě k ničemu nedonutím, ale jít tam a nějakou dobu na sobě makat, to mi problém nedělá.

Trenérka, kterou jsme tam potkaly, je skvělá a po rozmluvě s ní přišla další etapa změn jídelníčku. V lednu, tedy na začátku, jsem například za den snědla několik krajíců chleba. Teď ho mívám jen jednou denně, většinou k snídani. Jsou i dny, kdy toho pečiva je více, ale snažím se tomu vyvarovat a rozhodně to jde. Po nových změnách jsem během měsíce "odhodila" další tři kila, takže jsem zvládla první část, prvních deset kilo. Pokud se dál bude dařit s jídlem i pohybem, věřím, že do konce roku by neměl být problém "zahodit" dalších deset. V průměru jsou to dvě kila na měsíc a trenérka říkala, že očekává tak tři, takže je to více než reálný výhled. Snad se mi to povede.

Nejhorší je, když jedete na několikadenní návštěvu a nemůžete se stravovat, jak potřebujete. Věřte mi, u dědy to doopravdy nešlo, neměla jsem vše, co jsem potřebovala. Holt jsem se přizpůsobila a musela chleba i večeřet a další drobnosti, které by v domácím prostředí byly jiné. Hodně jsem se snažila držet se všeho co nejlépe a naštěstí jsem aspoň nepřibrala. Je to, ale opravdu utrpení, když nemůžete jíst, tak jak chcete a potřebujete.

Maso jsem neomezila a i to mléko si občas přeci jen dám. Je to zvláštní, někdy se mléka nedotknu půl roku a pak mám období, kdy si ho sem tam dávám. No co, nemůžu to pořád tolik řešit, i když bych možná měla. Je to stejné jako s masem. Pořád si nejsem jistá, jaký postoj zaujmout. Pere se to ve mně, ale o tom možná někdy v jiném článku. Každopádně jsem našla mnoho náhražek masa, jako zdroj bílkovin, které jsem si řekla, že časem vyzkouším. Třeba se mi podaří svou masnou spotřebu omezit, jako se mi podařilo zredukovat spotřebu pečiva.

Takže, abych to shrnula: Deset kilo dole, snažím se pořád zlepšovat jídelníček. Začínám s cvičením. Odhodlání se mě nepouští a vidím to optimisticky. Vím, že můžu dokázat, to co si přeju už spoustu let. Nepřipouštím si to, že bych to zase vzdala.

Pomáhá mi, když o některých jídlech třeba vím, co je v tom za špatné věci a jak to na tělo působí. Řeknu si totiž, že vlastně jím jedy a o to rozhodně nestojím, rozhodně ne v takovém množství. Nedokážu je samozřejmě vyškrtnout úplně, ale dělám vše pro to, abych se k nim uchylovala co nejméně. O tom zdravém si říkám, jak to tělu prospěje, když to budu jíst a cítím se pak mnohem spokojeněji, když vím, že jsem jedla zdravě, dle svých možností. Naopak se necítím tak dobře, když se zrovna z nějakého důvodu stravuju více nebo méně nezdravě. Je důležité zakódovat si některé věci do mozku, může to neuvěřitelně pomáhat. Zároveň je samozřejmě dobré to nepřehnat a nezhroutit se třeba z toho, že jsem si po sto letech dala smažák. :D

Časem se zase ozvu, jak pokračuju se svým bojem. Třeba to dodá motivaci někomu, kdo taky potřebuje zlepšit svůj způsob života, své zdraví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Scrat Scrat | E-mail | Web | 13. srpna 2015 v 21:25 | Reagovat

Jsem ráda, že se ti hubnutí tak daří a každým krokem se blížíš k vytouženému cíli :-) Možná je to teď trochu pomalé, ale výsledky to má :) Držím palce do budoucích dní :)

2 Baruš Baruš | Web | 14. srpna 2015 v 0:22 | Reagovat

Jsi úžasná! Strašně moc ti to přeju, je to neskutečný pokrok! :)
co se týče jídla, já zastávám ten názor, že by sis neměla tolik odpírat, pokud máš na něco chuť tak si to dej, protože je to znamení, že si o to tělo říká, nemusíš to přehánět,ale zase úplně to omezit nebo si to odepřít to taky není pro tělo úplně dobré..
i když já zase nevím jestli nemáš vyloženě danou stravu. :-?
každopádně ti moc gratuluju,mám z tebe upřímnou radost a věřím že to dokážeš! :)

3 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 15. srpna 2015 v 21:16 | Reagovat

Páni! Máš doopravdy silnou vůli. Gratuluji k těm deseti a přeju rychlé zahození dalších deseti :)

4 shizxn shizxn | Web | 19. srpna 2015 v 19:50 | Reagovat

jsi hodně dobrá!!

gratuluji:)

5 Cas Cas | Web | 20. srpna 2015 v 12:01 | Reagovat

Páni, gratulujem! :-) Ja sa snažím sladkému vyhýbať a väčšinou sa mi to aj darí, len s tým pohybom to je horšie :-/ Ale hádam sa zasa rozhýbem :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama