Nezájem kolem nás

13. května 2015 v 12:09 | Snapeova |  Vykecávačka
Aktuální téma týdne se dá pojmout mnoha způsoby. Já jsem se rozhodla zaměřit všeobecněji na to, co vidím všude kolem sebe. Uvádím v článku několik příkladů, ale dalo by se jich pochopitelně napsat hodně.

Znáte takové ty kamarády, co pořád jen mluví o sobě? Kdykoliv se vidíte, mluví o svých problémech, svých zážitcích a chce to s vámi rozebírat, ale vás téměř nepustí ke slovu. Když už přijde na to, že byste takovému kamarádovi rádi řekli o nějakém svém problému nebo úspěchu, prostě o něčem co je pro vás důležité ať už více nebo méně, zjistíte, že ho to nejspíš nezajímá. Poslouchá na půl ucha, nedočkáte se pořádných reakcí nebo vám skáče do řeči a mluví dál o sobě. Už jsem takové lidi potkala. Mám z nich pocit, že mě berou jen proto, aby měli někoho, kdo je poslouchá, ale já je ve skutečnosti absolutně nezajímám. Nechápu, co mají z takového jednostranného vztahu, ale podle mě nemůže být možné s takovým člověkem navázat opravdu důvěrný a šťastný kamarádský vztah.

Další věc, posmívání. To zná každý. Ať už jste se posmívali vy, nebo se posmívali vám anebo jste to jen viděli, či o tom slyšeli, všichni víte, o co jde.

V podstatě je to jeden velký nezájem. Máte problémy, špatný den, nebo to děláte z jakéhokoliv jiného důvodu, když se záměrně a viditelně smějete někomu, že vypadá tak a onak nebo že je moc chytrý či moc hloupý atd…

Ale co se zamyslet nad tím, že je to člověk jako vy a že má možná taky dost problémů a nepotřebuje, abyste na něj nakládali další? Co si uvědomit, že to jak vypadá nebo co dělá, není jeho chyba, ale má to třeba zdravotní nebo jiné příčiny, které nemůže ovlivnit? No a i kdyby mohl, proč je pro vás takový člověk vlastně směšný? Rádi se smějete někomu, koho jen zahlédnete, ale ani vás nenapadne, že jste třeba právě potkali člověka, který by dokázal být vaším nejlepším přítelem. Mohl by být velkým přínosem pro vás a váš život, kdybyste se o něj zajímali. Spousta lidí ani neví, o co přicházejí kvůli svým předsudkům, náladám a jiným hloupostem.

(A jen abychom si rozuměli, když mluvím o posmívání, myslím to, když to myslíte zle a děláte to okatě. Protože existuje i jiný typ. Neříkám, že je dobrý. Mě občas taky rozesmějí třeba nějaké zvláštní pohyby člověka nebo zvuky. Prostě mám takový typ humoru, že nějaké takové věci mě v některých situacích rozesmějí, ale není to myšleno zle, nesměju se tomu člověku do očí, nesnažím se mu způsobit nic zlého. Prostě, chci říct, že nikdo samozřejmě nejsme svatí, každý máme něco, ale já se třeba za každou cenu snažím lidem neubližovat, chápat je a být upřímná)

Vím, že je občas těžké se jakkoliv nevybíjet ze svých problémů na jiných, ale je důležité se aspoň snažit, pokud chcete vůbec být spokojeni sami se sebou.

Zamyslet se nad sebou i nad svým okolím je bohužel pro mnoho lidí nemožné. Což pro mě je nepochopitelné, ale každý jsme holt jiný a ne všem tyto věci docházejí.

Přijde mi, že každý se čím dál víc soustředí jen na sebe. V určité míře je to samozřejmě dobré, ale je důležité umět brát ohledy na ostatní. A pokud jste například s někým ve vztahu ať už partnerském nebo kamarádském, zajímejte se. Ve vztazích je to nejdůležitější. Možná máte horu vlastních problémů, ale ten druhý vám s tím může pomoct, když se o něj budete zajímat a nebudete utíkat od nevyřešených problémů, jen proto, že třeba máte pocit, že na další problém už nervy nemáte.

Zamýšlejte se tedy pořádně nad tím, než vyslovíte nebo si pomyslíte větu: "Ale mě to nezajímá!" Mohli byste toho hodně litovat, až přijdete o někoho, kdo váš zájem potřeboval a nabízel vám ten svůj.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann V. Ann V. | Web | 13. května 2015 v 14:16 | Reagovat

Se vším více méně souhlasím :D Moc pěkný článek k zamyšlení. :)

2 Casion Casion | Web | 13. května 2015 v 17:17 | Reagovat

Napísala si to naozaj dobre, pretože toto je takmer každodenná realita a súhlasím aj s tvojím postojom, treba sa nad tým trošku zamyslieť :-)

3 Kika Kika | E-mail | Web | 15. května 2015 v 23:53 | Reagovat

soustředíme... a jen tak mezi řečí, to obrovské množství blogů je toho jen důkazem... ;) (a souhlas, že ve vztahu jakémkoli - je důležité se o toho druhého zajímat)

4 Heaven Heaven | E-mail | Web | 21. května 2015 v 11:41 | Reagovat

Úplně s tebou souhlasím. Jednostraný vztah mi přijde úplně k ničemu. Každý se potřebuje vykecat, ale když to není vzájemné, není to žádné přátelství. Posmívání je něco, co vážně nesnáším, taky se mi jednu chvíli spolužáci posmívali, ale naštěstí už to ustalo. Uznávám, že situace, do kterých se někteří lidé dostanou, jsou opravdu k smíchu, ale nechci jim tím ublížit. Poznám, když to lidi myslí špatně a kdy se smějí jenom proto, že je to prostě vtipné...

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 6. června 2015 v 7:51 | Reagovat

Takové lidi znám :D Ale většinou se s nimi ani nesnesu.

Já jsem ani moc lidí, co by se někomu posmívaly nepotkala. Maximálně, když to bylo myšleno z legrace, ale to bylo jasně poznat, podle tónu hlasu.

Ale máš pravdu, celkově se zajímáme jen o sebe maximálně o těch pár lidí v našem okruhu. Širší celek většina z nás ignoruje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama