Recenze →Leon Leyson: Chlapec na dřevěné bedně

31. března 2015 v 15:39 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Leon Leyson
Název: Chlapec na dřevěné bedně
Originál: The Boy on the Wooden Box
Počet stran: 240
Vydáno: 2013
Nakladatelství: Fortuna Libri
Překlad: Petr Mikeš
Mé celkové hodnocení: 70%
Oficiální anotace: Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců.

Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné.
***


Tohle bude pravděpodobně jedna z kratších recenzí, protože si myslím, že o téhle knize se toho nedá až tolik říct. Jak vůbec člověk může hodnotit skutečný příběh s takovými událostmi a z takové doby?

Obálka téhle knihy se mi moc nelíbila, ale líbil se mi vnitřek. Každá nová kapitola má hezký design stránky (viz. Foto). Našla jsem i pár recenzí jiných lidí a těm vadí řádkování, které je tady větší, než je obvyklé. Mě se díky tomu ale kniha dobře a rychle četla, takže si nestěžuju.

Tento příběh je zcela do puntíku podle skutečných událostí, takže je nepřikrášlený a všechny ty hrůzy jsou podány reálně a ne třeba ještě víc zdramatizované.

Oproti jiným knihám k tomuto tématu mi přišla taková málo emotivní. Musela jsem se do příběhu opravdu dost vciťovat, abych plně vnímala, jaké to pro Leona asi bylo. Přijde mi, že je jeho příběh popsán tak nějak syrově nebo moc s odstupem. Nevím, jak jinak se vyjádřit. Kniha mě prostě nedostala na kolena i přes to, že příběh je v ní silný.

Leon popisuje svůj život od raného dětství. Svou rodinu a to, jak se do jeho země pomalu vkradla válka a pak nenávist a omezování, později i zabíjení Židů. Popsal svou rodinu, ztrátu dvou sourozenců, hladovění, mučení a veškerou svou silnou snahu o přežití.

Od začátku vlastně víte, jak to dopadne. Kniha svým způsobem začíná koncem, ale myslím, že to ničemu nevadí. Já jsem i tak otáčela stránku za stránkou a knihu přečetla během jednoho dne.

Nezdolnost a odvahu Leona i zbytku jeho rodiny prostě musíte obdivovat a zároveň budete kroutit hlavou nad tím, jak se se Židy zacházelo. Knížka je na konci doplněná fotografiemi Leona od mládí až po stáří a je úžasné vidět, že žil tak dlouhý život a že ho válka a to, co prožil, nezničili. Byl laskavý a moudrý. Šanci na život, kterou dostal od Oskara Schindlera, patřičně využil.

Abych to trochu shrnula. Je to úžasné dílo o strašné době a strašných věcech. Zároveň ale i o něčem obdivuhodném, co vykonal Oskar Schindler. Skvěle se to čte a líbilo se mi to, jen mi tam asi něco chybělo. Něco, co by způsobilo, že knihou budu opravdu unešená, což je možná spíš moje chyba. :D

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 1. dubna 2015 v 17:52 | Reagovat

O knihe som už myslím počula od kamarátky, teda dúfam, že som si nesplietla názov :D Obálka je taký priemer, možno by sa mi viac páčila naživo, kto vie.
Obsahovo ťažko súdiť, osobne takéto knihy s takýmto zameraním veľmi nečítam, takže by som sa do nej asi nepustila, ale vyzerá dobre :-)

2 cincina cincina | Web | 2. dubna 2015 v 12:53 | Reagovat

Ta obálka vypadá krásně:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama