Recenze →Jessica Khoury: Počátek

11. března 2015 v 12:29 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Jessica Khoury
Název: Počátek
Originál: Origin
Počet stran: 372
Vydáno: 5. 6. 2013
Nakladatelství: Egmont
Překlad: Petra Babuláková
Mé celkové hodnocení: 90%
Oficiální anotace: Pia vždy znala svůj osud.
Měla počít novou rasu, linii nástupců, kteří porazí smrt. Za tímto účelem se zrodila, byla geneticky upravená k nesmrtelnosti a vychovávaná týmem vědců v tajné skrýši v Amazonském deštném pralese. Nyní ji vědci začínají podrobovat testům, jejichž výsledkem má být dokončení celého nebezpečného projektu.
Co si Pia pamatuje, vždy nejvíc toužila naplnit jejich očekávání. Ale v noci o svých sedmnáctých narozeninách nachází díru ve zdánlivě neproniknutelném plotě, který uzavírá její sterilní domov. Poprvé v životě volná v džungli potkává Eia, chlapce z nedaleké vesnice. Nedokáže odolat a pokračuje v útěcích, aby ho mohla vídat. Zamilují se do sebe a kousek po kousku začínají poznávat pravdu o Piině původu - pravdu se smrtícími následky, která navždy změní jejich životy.
***


Na této knize člověka zaujme už jen obálka, která má příjemné barvy a vystihuje knihu. Džungle, dívka, květina, ty nejdůležitější aspekty z knihy. Navíc je obálka příjemná i na dotek, protože zeleň je plastická, nebo jak se tomu říká. Prostě cítíte pod prsty ty tvary.

V anotaci výš najdete ty nejdůležitější informace. Pia bydlí v Malé Cam, což je sídlo vědců v džungli, které nesmí být objeveno. Je nesmrtelná a jak všichni říkají: Dokonalá.

Díky nim si to myslí i ona sama a bez obalu to o sobě prohlašuje. Jak v knížce poznáte, svým způsobem je rozmazlená a trochu namyšlená, ale taky je geniální a má mnohem bystřejší smysly než ostatní lidé. Sní především o tom, že vytvoří další lidi jako ona a svět pak bude celý dokonalý. V Malé Cam jí však nikdo neřekl, co je za hranicemi jejího domova. Že existují nějaká města a že proběhly dvě světové války a tak dále. O světě venku neví nic než to, co je nutné.

Když přijde nová vědkyně, doktorka Fieldsová, které Pia přezdívá Nešika, věci se začnou měnit. Poprvé uvidí mapu světa a také se nečekaně dostane do džungle, pozná svět za hranicemi svého domova a také mladého chlapce, který jí učaruje.

Řekla bych, že je to dystopie, která zároveň tak úplně dystopií není. Od ostatních (jako Divergence apod.) se každopádně liší. Především Piina nesmrtelnost působí trochu nadpřirozeně, ale naprostá většina věcí je vysvětlena logicky a opravdového nadpřirozena tam až tolik není, což ovšem příběhu neubírá na kráse. Naopak to podtrhuje jeho reálnost. Pia možná bude většinu z vás štvát, ale zároveň v sobě má velké dobro a nenechá zničit svou lidskost, jako spousta vědců na tom místě. V příběhu projde velkým vývojem a zjistí mnoho věcí. Rozhoduje se, jestli jít za svými původními sny nebo za novými a zjišťuje, které jsou pro ni ty správné.

Četla jsem pár recenzí a vyplynulo mi z toho, že lidé čekali, to co za vším skutečně stojí. Jaké je tajemství tvoření nesmrtelných a jací vědci ve skutečnosti jsou. Pro mě to předvídatelné nebylo. Asi se vždy moc nechám unášet příběhy a během čtení sice také rozvíjím různé teorie, ale zřejmě ne až tolik. :D

Pro mě byla většina věcí překvapení. Z počátku mi to přišlo trochu jednotvárné, bez nějaké akce, ale ona se tam pak svým způsobem nějaká začala vkrádat, když Pia začala chodit do džungle. Víc tam ale podle mě bylo napětí, také to tajemno a dost velké emoce. Pro mě tedy určitě. Dost jsem věci s hlavní hrdinkou prožívala, protože třeba otázka zabíjení a dalších věcí, to bylo velmi zajímavé a emotivní.

Líbí se mi, že je to jen jedna knížka. Autorka vše vymyslela, rozvinula a zakončila v jedné knize. Nic zbytečně neprotahovala a knížka tak působí velmi dobře a řekla bych, že jí nic nechybí. Po posledních dvou knížkách jsem konečně taky byla dost spokojená s koncem. Tahle kniha se mi opravdu líbila a myslím, že si ji jednou přečtu znovu, třeba až nebudu mít doma nic ke čtení. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 11. března 2015 v 17:21 | Reagovat

O knihe som počula, obálku má skutočne peknú, originálnu a človek si ju dobre zapamätá :D Obsahovo vyzerá tiež dobre, páči sa mi ten námet :-)

2 Fey Fey | Web | 11. března 2015 v 18:11 | Reagovat

Knihu jsem si chtěla přečíst, ale po pěti recenzích, z toho čtyři byli negativní, jsem se rozhodla knihu na neurčito odložit. A tvoje recenze mě nějak zlákala... :D

3 Eleanor Eleanor | Web | 13. března 2015 v 21:59 | Reagovat

O téhle knize slyším opravdu poprvé, ale ta obálka je lákavá :) i anotace a tvůj názor mě utrvzuje  v tom, že se jedná určitě o kvalitní knihu :) určitě si ji připíšu mezi můj list ke koupi :D

4 Kikča Kikča | E-mail | Web | 14. března 2015 v 18:16 | Reagovat

Tuhle knížku vážně neznám :O obálka je úžasná ale anotace ještě lepší! Nejspíš si jí i přečtu! :3 Poutavá recenze :-D

5 Alex B Alex B | Web | 15. března 2015 v 11:06 | Reagovat

O knihe som počula, mám ju v mobile, raz si ju možno prečítam :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama