Recenze →Kiera Cass: Selekce

19. prosince 2014 v 7:09 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Kiera Cass
Název: Selekce
Originál:The Selection
Počet stran: 288
Vydáno: 22. 9. 2014
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Jana Doležalová
Série: Selekce
Díl: 1
Mé celkové hodnocení: 75%
Oficiální anotace: Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunku. Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala - a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.
***


Já nevím, čtu jenom dystopie nebo teď vychází jen příběhy tohoto typu? :D Každopádně mě vždy anotací a většinou i obálkou velmi zaujmou. Chystám se číst i jinačí knihy, ale asi na ně přijde řada až později.

Selekce je dystopický příběh, jaký jsem dosud nečetla. Ve většině se hodně bojuje, lidi i vše okolo jsou tvrdí, ale tady…
Je to prostě trochu jiné. Po válkách je z nynější Ameriky království Illea a mužští nástupci na trůn si svou manželku vybírají pomocí Selekce. To je něco, co vám připomene klasické realitní soutěže typu: Farmář hledá ženu atd. Však jste určitě nějaké takové viděli.

Lidé se dělí na kasty očíslované od 1. do 8. Čím menší číslo, tím lépe se lidé mají. První tři kasty si žijí pohodlně a nic jim nechybí. U těch ostatních je to se zvyšujícími se čísly horší. Osmá kasta jsou dle všeho bezdomovci.

America Singerová je z páté kasty a má svou tajnou lásku, Aspena, z ještě o stupeň nižší kasty, což je zakázané. Její matka i přítel ji přemlouvají, aby se přihlásila do Selekce. Její matka jí nakonec učiní takovou nabídku, že i když to jen zkusí, její šance na svatbu s Aspenem se o něco zvýší, a proto se do Selekce přes všechnu nechuť přihlásí s tím, že ze všech těch tisíců dívek, nemůže mít naštěstí nejmenší šanci. Ale možná i právě kvůli Aspenovi je nakonec vybrána. Jak to myslím pochopíte, jen když knížku přečtete.

Před jejím odjezdem do královského paláce se s ní Aspen rozejde, podle mě dost hloupě - nebudu vám to nijak popisovat, ať máte co nejvíce překvapení, pokud chcete knihu teprve číst.

America se tedy ocitá, tam kde být vůbec nechtěla a přišla i o důvod, proč do toho šla, ale překvapivě chce v soutěži zůstat co nejdéle. A to ne kvůli princi Maxonovi, s nímž si vybuduje zajímavý vztah, který od začátku vůbec není o lásce, rozhodně ne z její strany.

Samotná Selekce mi přišla jako soutěž nesoutěž. Vyřazování dle všeho nemělo žádná pravidla a možná to tak mělo být, ale ta větší propracovanost ohledně soutěže mi asi trošku chyběla. To je asi malinká chybka na kráse.

America si poprvé najde kamarádky a pozná i intriky a soutěživost dalších dívek. Z postav má největší prostor milostný trojúhelník Aspen, America, Maxon. Nejlepší kamarádka hlavní hrdinky a pak asi ta nejhorší holka v soutěži, Celeste. Ostatní postavy už nemají tolik prostoru, abyste si o nich mohli dělat nějaké názory a případně si je mohli oblíbit.

America je dobrá postava, rázná, vtipná s dobrým srdcem, ale může se zdát až moc dokonalá, což není dobré. Postavy by neměly být příliš dokonalé a dost dokonalý mi přišel i Maxon, na rozdíl od Aspena.

Zatím se mi ale tyto dvě postavy dost líbí, i přes jejich zdánlivou dokonalost. Nechci soudit příliš přísně, když je to teprve první díl.

Děje není přehršel a akce už vůbec, přesto je kniha neskutečně čtivá, protože jsem ji zhltla za jeden den a strašně bych chtěla pokračovat, ale to bohužel není možné, když další díl ještě nevyšel.

Kniha se motá hlavně kolem lásky a přátelství, především mezi nejhlavnějšími postavami. Myslím ale, že je tam náznak něčeho víc, co nás čeká, krom soutěže a toho, jak dopadne milostný trojúhelník. Přeci jen, zdá se, že to bude mít minimálně čtyři díly a možná i víc, přesně jsem to ještě nezjistila, takže autorka určitě započala něco, co skrývá víc, než se zdá, minimálně v to doufám a těším se na to.

Co mi dost vadí je, že autorka předvídatelnost dalších událostí kolem hlavní hrdinky ještě umocňuje názvy svých knih. Když jsem se dozvěděla, jak se mají jmenovat další dva díly, stačila chvilka čtení, abych pochopila, jak tenhle svět funguje a bylo jasné, co názvy dalších knih znamenají. Přijde mi to dost škoda.

Kniha je krásná jako její úžasná obálka, ale nacházím různé chybky a o některých netuším, jestli to opravdu jsou chyby nebo toho prostě jen moc málo vím, proto si úplnější názor budu moct vytvořit, až za sebou budu mít další nebo všechny knihy z této série. Jsem moc zvědavá na další dva plánované díly v příštím roce a doufám, že každý díl bude lepší a lepší.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 20. prosince 2014 v 9:25 | Reagovat

Já pořád nevím, jestli si tu knížku přečíst. Ty jsi vlastně první, které se nelíbila tak úplně. Asi do ní nepůjdu...

2 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 20. prosince 2014 v 20:06 | Reagovat

Hrozně se těším až si knihu přečtu, i když si mě trochu zbavila iluze, že je kniha dokonalá. Ale jak se znám, tak do zítra to přejde :D

3 Casion Casion | Web | 21. prosince 2014 v 14:56 | Reagovat

O knihe som už veľa počula a vyzerá dobre. Páči sa mi obálka tá je naozaj krásna :-). Je pravda, že v poslednej dobe sa akosi roztrhlo vrece s dystopiami - najskôr Hunger Games, potom Duvergencia atď.

4 Zašitá v knihách Zašitá v knihách | E-mail | Web | 21. prosince 2014 v 15:34 | Reagovat

Já bych vůbec neřekla že Selekce je dystopie. Mě se kniha naopak moc líbila.
A pokud by někoho zajímalo co obsahují jednotlivé kasty tak tady:
http://zavk.blogspot.cz/2014/09/selekce-recenze.html

5 Blančitos Blančitos | E-mail | 21. prosince 2014 v 21:07 | Reagovat

Tak to jsem ráda, že jsem našla dalšího člověka, který ze Selekce není tak úplně na větvi. Ono když jsem četla anotace na další dva díly, tak to vypadalo hodně zajímavě. ;-)
[1]: Být tebou, tak si ji vypůjčím v knihovně a přečtu. ;-) Není to úplně top, ale naprostá hrůza to také není. ;-)

6 Kačíí Kačíí | Web | 3. ledna 2015 v 12:14 | Reagovat

Tuhle knížku si chci hrozmě moc pořídit:)) Moc se mi líbí ta obálka, i děj vypadá skvěle a podle tvé recnze je to pěkná knížka, takže proč ne:DD Super recenze:))

7 market market | 22. února 2015 v 21:46 | Reagovat

Přesně mi mluvíš z duše. Tu knihu jsem četla v pdf již několikrát a pokaždé jsem ji doslova hltala. Dokonce jsem si ji už nechala i obědnat přes internet. Nejky kniha co jsem kdy četla. Jen mi vadí že nejsou postavy více popsané.. Třeba jaké má America oči, nebo jak vypadá Maxon... Pořád se tam píše jen že je hezký, pak milý, ale neuvede nikdo jak vlastně vypadá. Jediný kdo je tam popsaný úplně je Aspen... Černé vlasy, zelené oči a je krásný.... To úplně stačí... Jinak je kniha super a moc se těším na daší díly.... :3 <3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama