Recenze →Erika Johansen: Královna Tearlingu

26. listopadu 2014 v 21:59 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Erika Johansen
Název: Královna Tearlingu
Originál: Queen of the Tearling
Počet stran: 432
Vydáno: 13. 10. 2014
Nakladatelství: YOLI
Překlad: Veronika Volhejnová
Série: Královna Tearlingu
Díl: 1
Mé celkové hodnocení: 75%
Oficiální anotace: Fascinující fantasy příběh dlouho ztracené královny, její nejisté a nebezpečné cesty na trůn a přátelství i hlubších vztahů, které vznikají, když se temné nadpřirozené síly snaží zničit poslední zbytky dobrých, spravedlivých a věrných.
***K této knize mě přivedla informace, že ve filmech podle této trilogie má hlavní roli ztvárnit moje oblíbená herečka Emma Watson. Byla jsem tedy velmi zvědavá, co ji na tom tolik zaujalo, protože vím, že si filmy vybírá a nebere jen tak něco. Navíc, pokud to bude mít úspěch, budou filmy tři, což by po HP byl první větší projekt.
*
Královna Elyssa byla marnivá a vládnutí jí opravdu nešlo. Dostala svou zem do hrozné situace a jediná správná věc, kterou udělala, bylo to, že svou malou dcerku poslala na výchovu jinam, kde ji nenajdou ti, kteří ji budou chtít zabít.

Příběh začíná ve chvíli, kdy je Kelsee devatenáct a přijela pro ni Královnina garda. Jsou to tvrdí muži, kteří sloužili Kelseině matce a pro svůj úkol (ochránit Kelseu na cestě do hradu) jsou ochotni zemřít. Kelsea musí odjet do hradu, kde se má stát královnou a ani ona, ani její doprovod netuší, jestli se vůbec dostane až tam, protože je zázrak, že dosud nebyla nalezena a zabita.

Na trůně jako Regent se momentálně vyhřívá její strýc, který je ale ještě víc k ničemu než její matka a nezmůže se ani na pořádné intriky. Od toho jsou zde jiní. Nejodpornější postavou je zde Arlen Thorne o kterém vám nic říkat nebudu, protože nechci vyzrazovat víc než je nutné, aby nikdo nepřišel o zážitek z knihy a z různých odhalení.

Kelsea je dívka, která nepobrala moc krásy, je docela oplácaná, ale zato je velmi inteligentní, miluje knihy a nemá téměř nic ze své matky. Kdo je její otec, ovšem nikdo netuší, tuto informaci se nejspíš dozvíme v dalších dílech. Všichni předpokládají, že Kelsea bude stejná jako Elyssa, ale není tomu tak. Všechny překvapuje a velmi těžce si získává respekt mužů ze své gardy.

Příběh se odehrává v budoucnosti, ale v podstatě má svět z knihy většinu prvků klasického středověku. Vznik tohoto světa jsem ještě moc nepochopila a snad mi s tím pomohou další díly.

Kniha je psána ve třetí osobě a je podávána jak z pohledu Kelsey, tak občas i z pohledu dalších postav a tyto pohledy jsou přínosem pro děj i pro to, aby byla kniha zajímavější. Velmi zajímavé jsou například pohledy do života a mysli Rudé královny, která ohrožuje Tearling a proti níž bude muset Kelsea a její země jednou bojovat, protože porušením jisté smlouvy v podstatě přivolali válku s ní.

Kniha je dostatečně čtivá, plná zajímavých lidí nejrůznějších charakterů, což je na ní zajímavé možná nejvíce. Je tam i určitá dávka magie, o které toho zatím moc nevíme my ani samotná Kelsea. Taktéž není nouze o děsivé i akční okamžiky a ani o mrtvé, což je pochopitelné. Tohle není žádná pohádka pro děti.

Myslím, že knížka je dobrá, výborně vymyšlená, postavy propracované, ale nesednete si z toho na zadek. Chybí tomu něco navíc, co mnohým knihám nechybí. Nenajdete tady žádné plesy, Kelsea nemá žádné kamarádky, nejbližší jsou jí asi muži z její gardy. Chybí i románek mezi Kelseou a nějakým mužem. U Kelsey je pouze náznak zamilovanosti do jedné z postav. Hodně se řeší, jak má Kelsea přežít a dobře vládnout, takže nechybí mluvení o politice.

Možná některá z těchto věcí ubírá knize to, co by vás donutilo být z ní opravdu nadšení, ale o to víc jsem zvědavá na další díly. Zajímá mě, jak se to vyvine a jestli se můj dojem z dalších knih ještě zlepší.

Ještě podotknu, že v českém překladu jsem sem tam zachytila nějakou chybu, překlep, apod., ale žádná hrůza to nebyla. V tomhle ohledu už jsem zažila mnohem horší knihu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DoZ DoZ | Web | 26. listopadu 2014 v 22:07 | Reagovat

Prosím kdo by pro mě hlasovat tady: http://selenag.blog.cz/…/1-year-with-selenag-big-competitio… jako Doz s like a champion a pomohl by mi vyhrát CD Stars Dance ? Děkuju moc !!! Stačí kliknout v anketě pod článkem na moji přezdívku...

2 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 28. listopadu 2014 v 21:55 | Reagovat

Nějak se teď objevuje víc překlepů, nebo se mi to zdá? Já na ně narážím pořád. Jednou si dokonce spletli jméno. Každopádně na knížku se chci podívat a uvidíme :)

3 Fey Fey | Web | 29. listopadu 2014 v 19:38 | Reagovat

Knížka vypadá velmi zajímavě. Budu si jí muset někdy taky přečíst. :-)

4 Casion Casion | Web | 30. listopadu 2014 v 11:39 | Reagovat

Informácia o Emme ma prekvapila a príjemne potešila :D Kniha vyzerá zaujímavo, páči sa mi námet a hoci má nejaké tie muchy, rada by som si ju prečítala :-)

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 30. listopadu 2014 v 17:44 | Reagovat

O knížce jsem slyšela, ale nijak extra jsem jí nevěnovala pozornost. Jako obvykle uvidím, jestli na ní narazím v knihovně :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama