Recenze →Veronica Roth: Divergence

1. října 2014 v 18:59 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Veronica Roth
Název: Divergence
Originál: Divergent
Počet stran: 344
Vydáno: 15. 5. 2012
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Radka Kolebáčová
Série: Divergence
Díl: 1
Mé celkové hodnocení: 90%
Oficiální anotace: Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí (Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost). Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka - úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.
***


O Divergenci a vůbec celé trilogii se dost mluví a je docela dost přirovnávána k Hunger Games.

Od Vánoc jsem si postupně začala kupovat knížky. Ta poslední se v mé knihovně hřeje teprve pár dní.

V prvním díle se dozvídáme, že knihami nás provede Beatrice Priorová, patřící do frakce odevzdaných, kteří se především soustředí na nesobeckost. Obohacování se, touha po moci a podobné lidské nešvary jsou jim cizí a proto právě jejich členové tvoří vládu a starají se například také o to, aby se mohli najíst odpadlíci (lidé nepatřící do žádné frakce).

V šestnácti letech si každé dítě (krom dětí odpadlíků, pokud to dobře chápu) vybere, do jaké frakce chce patřit po zbytek života. V tak mladém věku tedy každého čeká těžká volba jestli (mnohdy i nadobro) opustit rodinu a přátele nebo s nimi zůstat. A také se rozhodují, jestli svůj život chtějí zasvětit získávání vědomostí, mírumilovnosti, nesobeckosti, překonávání strachu, upřímnosti a všemu dalšímu spojenému s vybranou frakcí.

Beatrice cítí, že do odevzdanosti se příliš nehodí, ale netuší, jestli má nebo nemá opustit, a tím možná i zradit, svou rodinu. Neví, že její bratr stojí před stejnou volbou.

Jakmile si Beatrice zvolí frakci, začne jí výcvik mezi nováčky a dozví se, že jestli ho nezvládne jako jedna z nejlepších, skončí nakonec mezi odpadlíky, což je přesně to, co ji děsí - nikam nepatřit.

Beatrice je jedna z těch dost tvrdých, silných hrdinek. Co se mi líbilo na této hlavní postavě, bylo to, že rozhodně nebyla popisována jako krásná dívka, která přitahuje každého kolem sebe, jak tomu mnohdy bývá.

Občas se mi taky zdála až chladná a samozřejmě trochu i sobecká, ale to jak kdy a jak v čem. Občas na mě působila trochu zvláštně. Zároveň mi také přišlo, že má dobré srdce. Jednoduše jsem měla pocit, že se to v ní všechno dost míchá. Ale podle mě je to jedna z těch postav, která i díky svým chybám působí ve většině situací opravdu reálně.

Co mě hned v první části knihy překvapilo, bylo to, že lidé mají ohledně svého budoucího života aspoň nějakou, a svým způsobem i velkou, možnost vlastní volby. Každý sice podstoupí testy, které mu doporučí, pro jakou frakci se hodí, ale ten člověk to klidně nemusí brát vůbec na vědomí a může si zvolit jakoukoliv jinou frakci, pokud má pocit, že se pro život v ní hodí.

Trochu mi vadilo, že autorka pořádně nevysvětlila okolnosti vzniku takového světa a jednotlivých frakcí, ale třeba se dočkám v dalším dílu.

Zajímavé bylo vysvětlení toho, co vlastně znamená Divergence. Beatrice totiž byla divergentní a to jako jedna z hodně mála.

Při čtení mi přišlo trochu divné, že není divergentní spíš většina lidí, že mohou být dostatečně šťastní s životem ve frakci, která je v podstatě dost jednostranně zaměřená.

Beatrice se během příběhu také poprvé zamiluje do tajemného kluka, kterému nikdo neřekne jinak než Čtyřka. Podobných tvrdých a tajemných týpků je teď habaděj, ale zatím mě kdoví proč pořád baví, a zrovna Čtyřka se mi taky dost líbil.

Autorka napsala knihu z pohledu Beatrice v ich-formě a v budoucím čase, což mi z počátku moc nesedělo, protože je pro mě přirozenější minulý čas, ale pak jsem si zvykla.

Musím zmínit, že při dělení do frakcí jsem si vzpomněla na dělení do kolejí v Harrym Potterovi, ale tady je to více volba toho člověka, kdežto v HP má největší slovo Moudrý klobouk.

Konkrétně teď musím zmínit jednu scénu a to tu s cestou k hranicím, která na mě působila dojmem zbytečnosti. Přišla mi, že je tam dána jen pro to, aby se Tris nějak mohla potkat se starými přáteli a aby došlo k novému rozhovoru mezi ní a Čtyřkou.

Pak ke konci jsou scény, kdy Beatrice má prostřelené rameno, pokud si dobře pamatuju, a chvilku před tím se málem utopila a opravdu mě fascinovalo, co vše byla v takovém stavu, v jakém byla, schopná zvládnout, a že ani moc nebylo popisováno, že by třeba trpěla ukrutnou bolestí. Opravdu nevím, jestli toho adrenalin dokáže tolik, ale mě to přišlo až moc přehnané. Tak to bych možná ještě vytkla, i když v tomto opravdu nejsem znalec.

Podle mě se u téhle knížky rozhodně nebudete nudit. Je plná akce, napětí a svým způsobem i silných emocí. Co mi trochu vadilo, byla určitá jednotvárnost ohledně prostředí, ale to se dá zkousnout celkem snadno. Příběh mě bavil a byla jsem docela i nadšená, takže doufám, že mě druhý díl nezklame a vyklube se z toho skvělá trilogie.

No a na závěr ještě k tomu srovnávání s Hunger Games. Mě to nenapadlo po celou dobu čtení knížky, přijde mi, že každý ten příběh je jiný, i když samozřejmě mají podobné prvky. Ale takových knih by se našlo hodně.
---
Za korekturu děkuji Kate
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | E-mail | Web | 1. října 2014 v 19:34 | Reagovat

Slyšela jsem o této sérii samou chválu a před týdnem jsem viděla film. Totálně jsem se zamilovala do Čtyřky a i film se mi líbil. Jediný problém je, že já strašně nerada čtu knihy potom co už jsem viděla film, ale u této knížky to asi určitě překousnu :) :D

2 Casion Casion | Web | 1. října 2014 v 19:40 | Reagovat

Kniha sa mi čítala skvele, prečítala som ju za jeden deň najmä vďaka tomu, že tam neboli vyslovene nudné pasáže :D Tris som mala rada, ako si to sama napísala, vďaka nedokonalostiam pôsobila reálne. Štvorka je super, v jednotke ho mám možno radšej než Tris :D Čo sa týka vysvetlenia systému frakcií, neskôr sa o tom bude dosť hovoriť, neboj sa, autorka si niečo šetrila aj na ďalšie diely :D

3 cincina cincina | Web | 2. října 2014 v 19:32 | Reagovat

Mě tenhle typ knih moc neláká:) U nás ve třídě se o tom docela mluvilo... ale mě to nijak nebere no:)

4 Eamane Eamane | Web | 2. října 2014 v 22:04 | Reagovat

Tak této knize jsem ještě nepřišla na chuť a ni mě její přečtení neláká. Třeba někdy :)

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 4. října 2014 v 22:05 | Reagovat

Taky si myslím, že Divergence a HG jsou naprosto rozdílné knihy :)

Jsem si jistá, že něco pochopíš až v posledním dílu :)

6 Teeve Teeve | E-mail | Web | 5. října 2014 v 12:21 | Reagovat

Na tvůj blog jsem hodně narážela, když jsem hledala inspiraci, jak psát recenze, ještě v době, kdy jsem je psát neuměla (jakó, ne že bych to teď uměla :-D), každopádně jsem vždy hned odešla. Nó, a teď jsem tu zas, ale dostala jsem se sem plně jinak. To je hustě zajímavý :-D.

(Ano, jsem ďywná.)

Souhlasím se scénou zbytečnosti! Vážně! Já při čtení aspoň myslela, že tam budou něco dělat, ale to né, jen se tam podívat a jaká to náhoda, on zrovna jede kolem starej kámoš. Padlý na hlavu. Abych ale pravdu řekla... Jako né, bych zas kecala, líbila se mi, ale děsně mě štve, jak teď všichni potrubujou, že Divergence je tÁÁÁkhle boží a přes plnou čáru překonává Hunger Games. Aghrejofe. To mě vždycky hrozně naštve a proto jsem tak nějak láskou k Divergenci ochřadla. Na Reprodrozdíky nedám dopustit **.

7 Nancy Nancy | Web | 8. října 2014 v 15:24 | Reagovat

Tahle knížka patří mezi moje nejoblíbenější :)

8 Simix Simix | Web | 12. října 2014 v 19:50 | Reagovat

Juj, tuhle knížku jsem sice nečetla, ale už jsem o ní četla plno recenzí :)
Takovéhle obrázky k tomu teda nikdo neměl :) Ke všemu jsi to pěkně rozepsala :)

9 Kačíí Kačíí | Web | 13. října 2014 v 17:26 | Reagovat

Tuhle knížku miluju♥♥ Dokonalá:)
Pěkná recenze:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama