Ptačí zpěv a Pomsta

22. února 2014 v 16:59 | Snapeova |  Články o knihách
Ahoj, tento článek jsem chtěla napsat už ve středu nebo ve čtvrtek, ale bylo toho tak moc, že jsem žádný čas prostě nevyšetřila, takže ho píši dnes a sedmou kapitolu povídky Pravda zrozená ze lži přidám nejspíš v pondělí. Konečně mi začaly prázdniny. stejně je asi z velké časti věnuju škole, ale ráda bych napsala aspoň jednu jednorázovku nebo nějaké drabble.

Četla jsem v tomto měsíci dvě knihy, na které jsem měla v plánu přidat recenze. Jenže se nenašel žádný čas, abych je napsala a mezitím jsem už něco četla a pocity nemám čerstvé, takže prostě už nejsem schopná napsat na ně recenzi. Jelikož bych vám, ale právě tyhle knihy chtěla doporučit, rozhodla jsem se o nich aspoň vytvořit krátký článek. Mimochodem, v týdnu jsem si koupila knihu Volání kukačky (napsala Rowlingová pod pseudonymem), už jsem začala číst a recenze rozhodně bude, takže tak za týden až dva jí určitě čekejte :)
***


Meagan Spooner - Ptačí zpěv
Je to první díl a jak jsem zjišťovala, bude to nejspíš trilogie. Druhý díl pod názvem V podsvětí má vyjít příští měsíc.
Obálka druhého dílu:
image host

Anotace Ptačího zpěvu: Patnáct let čekala Linda Ainsleyová, až ji předvolají ke kouzlobraní. Až se konečně stane dospělou a začne se připravovat na svoje budoucí povolání. Počítala s tím, že jí po odebrání kouzelné síly bude přidělena nějaká menší úloha v zaběhnutém, pevně daném řádu města, které od okolní krajiny odděluje energetická zeď. Myslela si, že bude pomáhat zajistit a udržet útočiště lidí, kteří jako jediní přežili hrozivou válku, že se stane kolečkem v dobře promazaném stroji. Ani ve snu ji nenapadlo, že by její úloha měla spočívat v tom, že bude napájet celé město svou energií. Patnáct let Linda Ainsleyová věřila lži. A najednou zjišťuje, že jí nezbývá nic jiného než utéct do nebezpečného a neznámého světa za zdí, nebo přijmout osud, který je snad ještě horší než smrt.
---
Musím říct, že kniha je mezi ostatními ve svém žánru takový průměr, ale svět byl podle mě naprosto originální a dobře vytvořen. Některé postavy mohly být lépe napsané, ale hlavní postava Linda, ta byla úžasná a její společnice, v podstatě malý létající robot Zinka, ta byla také skvělá. V tomto světě se rodili lidé s jistou energií (ale i bez ní), což je v podstatě magie a právě kolem této energie se děj celé knihy více méně točí. Velmi se mi také líbila postava Orena, který se s Lindou spřátelil, když utekla ze svého města. Nechci nic prozrazovat, ale pokud si knihu přečtete, určitě vás velmi překvapí, kdo Oren doopravdy je, i když během knihy se objevují indicie, které to naznačují. Na příběhu se mi také líbilo, že se neodehrával pořád ve stejném prostředí, naopak. Je tam na začátku město, kde Linda žije, poté v podstatě divočina a nakonec železný les a během Lindina pobytu venku za městem, rozhodně nic není jednotvárné. Linda navíc nic nezná, například ani opravdovou oblohu a té se bojí, což bylo při čtení opravdu neuvěřitelné a realistické.
---Jane Casey - Pomsta
O této knize jsem již mluvila. Je to třetí kniha Jane Case u nás. Ta předchozí s názvem Oheň měla jako hlavní postavu detektivku Maeve Kerrigan a v knize pomsta je znovu a pokračujeme ve sledování jejího příběhu spolu se sledováním nového, zvláštního případu, který vyšetřuje.

Anotace: V očích veřejnosti je za hrdinu: vrah, jehož oběťmi jsou usvědčení pedofilové. Dva muži jsou již mrtví - umučil je k smrti. Ani pro samotnou policii nejsou tyto případy prioritní. Většina vyšetřovatelů považuje pár mrtvých pedofilů za krok správným směrem. Podle kriminalistky Maeve Kerriganové by ale nikdo neměl mít dovoleno brát zákon do vlastních rukou. Mladá a nezkušená Kerriganová pevně věří, že vražda zůstává vraždou, ať už se oběť provinila jakýmkoliv hříchem. Se stupňujícím se vrahovým násilím je ale nucena přehodnotit, jak daleko je až ochotna zajít, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost
---
Jak vidíte v anotaci, tato kniha řeší neobvyklé vraždy a snad jen Maeve je od začátku bere naprosto vážně a ne, tak jako ostatní, kteří by nad tím nejradši mávnuli rukou, protože jsou to přece jen pedofilové a nic víc. Za parťáka navíc dostala zcela nového kolegu, který má vyšší postavení, neustále se do ní naváží a navíc po ní chce, aby se v případu v podstatě ani neangažovala, spíš se jen hezky usmívala a stála opodál. Všichni si můžeme myslet, že vrah zabíjí jen proto, aby udělal takzvaně něco dobrého pro svět, ale je to jinak. Vraždy se týkají ještě dalšího případu, který bude Maeve a její tým řešit a Kerriganová navíc musí řešit svůj vztah s jedním z kolegů, který už byl naznačován v minulé knize a také získává svého stalkera a vše spolu souvisí. Všechny postavy jsou skvěle napsané, veškeré vraždy a vůbec všechny scény jsou pro mě snadno představitelné. V knížce se opět střídají pohledy hlavních postav. Já jsem si třetí knihu Jane Casey užila stejně jako první dvě, takže opět mohu doporučit.
---

Co vy? četli jste už ptačí zpěv nebo nějakou knihu od Jane Casey nebo se chystáte?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Scrat Scrat | E-mail | Web | 22. února 2014 v 18:19 | Reagovat

Obě knihy zní velmi zajímavě, ráda bych si je přečetla :)

2 Kačíí Kačíí | Web | 23. února 2014 v 9:07 | Reagovat

Zatím jsem nečetla, ale chci to napravit :-)  :-)

3 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 1. března 2014 v 18:18 | Reagovat

Tak nějak mě ani jedna kniha nezaujala. Ale popravdě poslední dobou sem na knížky dost náročná, přečtu dvacet stran a už dávám knížku pryč, protože se mi nelíbí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama