Leden 2014

Tripple Drabble: Duch

30. ledna 2014 v 15:09 | Snapeova |  Drabble (Vlastní)
Dnes mám pro vás další Drabble vlastní tvorby. Tentokrát je i tak trochu z mého života, ovšem není tam vše tak jak to bylo. Samozřejmě jsem to udělala zajímavější, ale to, co jsem zažila mě k tomu inspirovalo. Vyšlo na tři sta slov, takže jsem z toho udělala tripple Drabble a jsem zvědavá jak se vám bude líbit. o Víkendu chystám další kapitolu k Pravdě zrozené ze lži a příští týden asi přidám novou krátkou povídku na přání (slash).
***
Spěchala jsem na svou ranní tramvaj a přitom se snažila vzpomenout na svůj noční sen. Jakmile mě budí budík, mé sny se rozplynou jako mávnutím proutku a většinou už pak jejich střípky nikdy nenajdu a neposkládám. Z toho dnešního snu jsem si pamatovala jen podivnou tvář, jež mě znepokojovala. Vzpomněla jsem si i na to, jak mě při noční cestě na záchod překvapilo, že dveře mého pokoje jsou pootevřené, i když jsem je večer zavírala. Aspoň jsem si to myslela.

Doběhla jsem tramvaj tak akorát a nastoupila. Po nějaké chvilce můj pohled zabloudil o pár sedaček dál. Jedna byla přece jen prázdná, ale v odraze v okně jsem viděla člověka. Šla jsem si tedy stoupnout blíž, abych se přesvědčila, že člověk je jen skryt za tím, co sedí před ním, ale moje překvapení a šok byly nevýslovné, když jsem zjistila, že na tom sedadle nesedí ani brouk, natož člověk. Z odrazu v okně se ovšem neztratil, pořád mi oplácel pohled ocelově šedých očí.

Všichni lidé, kteří nastupovali, šli vždy k tomu volnému místu v naději, že si sednou, ale pak si to najednou rozmysleli, nebo zůstali stát u toho sedadla. Jako by je něco donutilo upustit od svého prvotního úmyslu. Několikrát jsem si protřela oči v domnění, že jsem asi ještě moc ospalá a mám vidiny. Záhadná bytost se na mě smutně usmála a náhle její odraz v okně nebyl.

Několik lidí se v dalších pár vteřinách otřáslo a na příští stanici zmizela z vozu i zvláštní atmosféra, jíž jsem si všimla až po jejím úplném zmizení. Vážně jsem poprvé v životě viděla ducha nebo mám příliš bujnou fantazii? Ta nejistota mi vadila, chtěla bych si být jistá tím, co jsem viděla nebo neviděla, ale to bohužel možné nebylo. V některých věcech prostě jistotu nemáme. Můžeme buď věřit nebo nevěřit.

Pravda zrozená ze lži → 3. Zakázaný alkoholový dýchánek

26. ledna 2014 v 15:19 | Snapeova |  Pravda zrozená ze lži
Proběhla pauza mezi přidáváním, trochu delší, než jsem chtěla, ale teď vás zase čeká kapitola každý týden, pravděpodobně pořád o víkendu :) Doufám, že se vám povídka zatím líbí a, že vydržíte až do konce, abyste mohli posoudit, jak se vám líbí její celkový děj. Především se ke konci dozvíte, proč se dělo mnoho věcí v průběhu celé povídky. Tak si užijte třetí kapitolu. Už vím, kolik kapitol celá povídka bude mít, chtěli byste to vědět? :)

Recenze →Sarah Crossan: Dech

24. ledna 2014 v 0:31 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Sarah Crossan
Název: Dech
Originál: Breathe
Počet stran: 264
Vydáno: 4. 4. 2013
Nakladatelství: Baronet
Překlad: Markus Radvan
Série: Dech
Díl: 1
Mé celkové hodnocení: 70%
Oficiální anotace:Nic pro nás není tak přirozené jako dýchání. Představte si ale svět, ve kterém si jen privilegovaní mohou koupit dostatek kyslíku k tomu, aby mohli tančit či si zahrát obyčejný fotbal. Svět, kde chudí jen stěží zaplatí účet za vzduch nezbytný k životu. Svět, v němž po netušené katastrofě přežívá zbytek obyvatel v hermeticky uzavřených městech s vlastní atmosférou. Pustou planetu Zemi, kde nejvzácnějším rostlinným druhem je obyčejný strom. Právě v takovém světě žije Alina, Bea, Quinn a jejich přátelé. Od ostatních mladých lidí se liší svou přemýšlivostí a odvahou něco ve svém okolí změnit. Odvahou nadechnout se jinak než druzí - svobodně. Dystopický román mladé irsko-americké autorky plný dobrodružství, při němž se doslova tají dech.

Recenze →J.K.Rowling: Prázdné místo

21. ledna 2014 v 16:59 | Snapeova |  Knižní recenze
Tohle byla moje úplně první recenze, protože svůj názor na tuto knihu jsem chtěla sdělit a od té doby v tom u některých knih pokračuju :)
Autor: J.K.Rowlingová
Název: Prázdné místo
Originál: The Casual Vacancy
Počet stran: 544
Vydáno: 4.4.2013
Nakladatelství: Plus
Překlad: Hana Zahradníková
Mé celkové hodnocení: 75%
Oficiální anotace: Po nenadálé smrti čtyřicátníka Barryho Fairbrothera zůstane Pagford v šoku. Toto zdánlivě idylické anglické městečko s dlážděným náměstím a starobylým opatstvím rozhodně není tím, čím se zprvu zdá. Prázdné místo, které po Barrym zůstane v městské radě, se brzy stane katalyzátorem největší války, jakou město zažilo. Kdo bude triumfovat ve volbách provázených vášněmi, pokrytectvím a nečekanými odhaleními? Prázdné místo je velkolepý a skvěle napsaný román o soudobé společnosti a Rowlingová v něm vytvořila fascinující svět, v jehož postavách zaručeně rozpoznáte své vlastní sousedy. Brilantně napsaná kniha, která je autorčiným prvním románem pro dospělé čtenáře, zároveň nutí k přemýšlení a na každé své stránce znovu a znovu překvapuje. Ať vám chybí cokoli, v téhle knížce to najdete - úpravné záhonky i drogová doupata, hospodyňky i trosky.

Drabble: Noc

19. ledna 2014 v 13:49 | Snapeova |  Drabble (Vlastní)
Po delší době mě zase téma týdne zaujalo dost na to, abych na něj sepsala aspoň Drabble, takže tady máte další nepotterovské Drabble :)
***
Ještě před chvílí zářila obloha rudými tóny. Nyní přechází do temně fialové a stále se mění až v hlubokou temnotu, kterou zmírňují pouze zářící světelné body umístěné ve vesmíru a jejich o dost větší společník, měsíc. Šustění listí na stromech jako by bylo hlasitější než za dne a vše ostatní naopak utichá. Zvířata, jež mají v oblibě světlo, odešla spát a nastal čas pro tvory holdující temnotě. Choulíme se do svých plášťů, po západu slunce je vždy o něco větší zima. Spěcháme domů, plníme si povinnosti a nakonec zhasínáme světla a odcházíme spát, stejně jako takzvaná denní zvířata. Je noc.

Pravá láska nikdy neumírá

17. ledna 2014 v 20:39 | Snapeova |  Krátké povídky (Harry Potter)
Neměla jsem teď čas nic přidat, ale dnes už pro vás mám jednorázovku. Zajímalo vás někdy, jak to mezi Albusem a Gellertem proběhlo podrobněji ? Právě takovou povídku tu pro vás teď mám. Napsala jsem jí díky návrhu jednoho člověka z facebooku už před pár měsíci.

Znovu připomínám, že pokud by jste také měli návrh, který by jste chtěli, abych zpracovala, napište mi sem nebo napište dole v menu do zprávy autorovi.

Upozorňuji, že tato krátká povídka je slash, takže se do toho nepouštějte, pokud slash nemáte ani trochu rádi, abyste pak nebyli zbytečně zklamaní, že to není váš šálek kávy. To by ode mě bylo asi vše, užijte si čtení a dejte vědět, jak se vám tohle zpracování vztahu mezi Albusem a Gellertem líbilo.

Přečtené knihy za rok 2013

9. ledna 2014 v 16:39 | Snapeova |  Články o knihách
Rok 2013 byl pro mě ohledně knih trochu zlomový, protože jsem si poprvé začala zaznamenávat kolik jsem toho přečetla a nejspíš to byl můj nejčtivější rok. Hodně si vybírám z knižních novinek a začala jsem taky psát své názory na knihy. Za minulý rok jsem přečetla 47 knih, což je pro mě hezké číslo, ale pro mnoho čtenářů je to jako nic. Chtěla jsem jich stihnout 52, aby mi vycházelo, že jsem v průměru přečetla každý týden jednu knihu. To jsem bohužel nestihla. K začátku roku jsem četla málo, víc až v druhé půlce. Tak se koukněte, co vše jsem četla a co si o tom myslím. Mé předsevzetí do tohoto roku je: stihnout toho přečíst aspoň o trochu víc :) Momentálně už čtu pátou knihu, tak snad se mi to povede :)
***
Leden:
1)A.S. Puškin - Evžen Oněgin - (Povinná četba k maturitě) veršované knihy jsou pro mě špatně srozumitelné, ale příběh byl fajn.
2)Kami Garcia a Margaret Stohl - Nádherné bytosti - vadil mi styl psaní, ale jinak je to zase zajímavý přírustek do fantasy sérií.

Únor:
3)Lisa See - Tajemství hedvábného vějíře - tahle kniha mě velice bavila, hlavně mě dostala, protože tak jako tam, to dřív opravdu chodilo. Měla zajímavou atmosféru a bylo tam pro mě dost smutných pasáží, ale ukazuje ten určitý život bez příkras a to je dobře. jen tak na tuto knihu nezapomenu.
4)Robin Schone - Učitel lásky - dobrá kniha, já si na ni nemohu stěžovat.

Březen:
5)Kami Garcia a Margaret Stohl- Nádherná temnota - hlavní hrdinka mě v tomto díle dost štvala, ale jinak dobrý :D

Duben:
6)Kami Garcia a Margaret Stohl - Nádherný zmatek - další pěkné pokračování, jsem velice zvědavá na závěr série.
7)J.K.Rowlingová - Prázdné místo - Recenze (ještě není dodána na blogu)
8)Christopher Paolini-Inheritance - myslím, že Paolini některé věci příliš roztahuje, kniha by mohla být tenčí a víc by bavila, ale i tak mě bavilo jí číst a závěr byl zajímavý, i když nemůžu říct, že mě plně uspokojil.

Květen:
9)Vladislav Vančura - Rozmarné léto - hůře srozumitelné, ale dalo se to, příběh mě úplně nenadchnul.
10)Karel Hynek Mácha - Máj - moc jsem se v tom nevyznala, poezie je pro mě prostě zlo :D
11)Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid - (Povinná četba k maturitě) moc knih z povinné četby jsem zatím nečetla (v té době), ale tahle mě fakt aspoň bavila číst.
12)Alice Moon-Krvavá romance: věčná touha (2.díl) - nebylo to špatné pokračování.
13)Alexander Stainforth - Pod maskou nevinnosti (květen) - recenze (Ještě nebyla dodána na blog)
14)Stephen Chbosky - Ten, kdo stojí v koutě - recenze (ještě nebyla dodána na blog)
15)Jaroslava Černá - Sedmého sedmý - recenze (ještě nebyla dodána na blog)
16)Ivana Ivančáková - Velké holky nepláčou - pravdivý příběh o Slovenské modelce, která se stala obětí pašování drog. Bylo při čtení cítit, že je to kniha ze života. Bylo to dost silné, rozhodně se mi to líbilo.

Červen:
17)Urmila Čaudharíová - Dětská otrokyně - působivý příběh o dívce z Afriky, která byla prodána jako dětská služka, aby své rodinně vydělávala nějaké peníze. Napsala sama dívka, jenž příběh prožila.
18) Alice Moon - Krvavá romance: Spoutáni osudem(3.díl) - třetí kniha plná zvratů a odhalení v příběhu Sáry, Dustina a dalších.

Červenec:
19)Kami Garcia a Margaret Stohl - Kronika prokletých zaklínačů: Nádherné vykoupení(4.díl) - pěkný závěr v příběhu Leny a Ethana v němž tentokrát můžete nahlédnout především do říše mrtvých.
20) Michal Viewegh - Báječná léta pod psa - (Povinná četba k maturitě) kniha nepatří mezi mé oblíbené. Četla jsem jí kvůli povinné četbě. Je trochu zvláštní, ne úplně můj šálek kávy, občas jsem se přistihla, že jsem čtené stránky nevnímala dokonale. Jsou tam ovšem dost vtipné pasáže, které pro mě celou knihu zachraňují a nevychází z toho tudíž tak špatně.
21)Jane Caseyová - Beze stopy - recenze
22)Tahereh Mafi - Jsem roztříštěná(1.díl) - recenze
23)Jane Ashford - Gwendelina - recenze

Srpen:
24)Jane Caseyová - Oheň - recenze
25) Lisa McMann - Prokleté město - recenze

Září:
26)Manuela Martini - Výkřik do tmy - velmi dobrý detektivní příběh s pěkným rozzuzlením.
27)Lex Thomas-Karanténa: Samotáři (1.díl) - recenze
28) Tahereh Mafi - Jsem zlomená(2.díl) - recenze
29)Michael Scott - Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela: Kněžka(6.díl) - docela slušné a zajímavé zakončení.

Říjen:
30)Félix J. Palma - Mapa času - recenze
31)William Shakespeare - Romeo julie - divadelní hra - (Povinná četba k maturitě) Z počátku dost vtipné, na konci tragické. Líbilo se mi to.
32)Alois a Vilém Mrštíkové - Maryša - Divadelní hra - (Povinná četba k maturitě) Dobrá hra. Obsah nepřekvapil, už jsem ho znala ze školy, četlo se to pěkně.
33)Karel Čapek - Bílá nemoc - Divadelní hra (Povinná četba k maturitě) Velmi pěkné dramatické dílo o nemoci a válce a doktorovi, který se snaží prosadit světový mír.
34)Viktor Dyk - Krysař - (Povinná četba k maturitě) tato kniha se mi dost líbila.
35)Ota Pavel - smrt krásných srnců - (povinná četba k maturitě) Kniha byla fajn, všechny povídky v ní se mi líbily.
36)Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol - (povinná četba k maturitě) nudné, štvalo mě to od začátku až do konce. Něco na tom díle sice je, ale nebavilo mě to číst
37)Alma Katsu - elixír - recenze
38)Ernest Hemingway - stařec a moře - (povinná četba k maturitě) Na mě moc jednoduchý děj a ne mě zrovna blízké téma, ale špatné to nebylo.

Listopad:
39) William Styron - Sophiina Volba - (povinná četba k maturitě) Občas trochu zmatečné, dost dlouhé, ale svým způsobem mě to bavilo a mělo to sílu.
40) E. L. James - Padesát odstínů temnoty - recenze
41) Svatopluk Čech - Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. Století - (Povinná četba k maturitě) - chvílemi vtipné, někdy nudné. Celkově to nebylo špatné.
42) Jan Amos Komenský - Labyrint světa a ráj srdce - (Povinná četba k maturitě) Bylo to psáno tak, že se to dalo docela dobře přečíst, ale jinak se mi to nijak zvlášť nelíbilo. Určitě nic pro mě.

Prosinec:
43) Sarah Crossan - Dech(1.díl) - recenze (ještě nebyla dodána na blog)
44) Amanda Hocking - Dědička(1.díl) - Docela zajímavý nápad, uvidíme, co přinesou další díly.
45) Cassanda Clare - Nástroje smrti: Město z kostí(1.díl) - recenze
46) Alice Moon - Krvavá romance: Krutá láska(4.díl) - recenze
47) Julie Cross - Rozděleni časem: Bouře(1.díl) - recenze

Četli jste některé z těchto knih? Jak se vám líbily?
Inspirovala jsem vás k přečtení nějaké?

Recenze →Rachel Hartman: Příběh draků

7. ledna 2014 v 12:59 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Rachel Hartman
Název: Příběh draků
Originál: Seraphina
Počet stran: 352
Vydáno: 7. 10. 2013
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Drahomíra Michnová
Série: Serafína
Díl: 1
Mé celkové hodnocení: 95%
Oficiální anotace: V království Gored žijí lidé s draky v míru už čtyřicet let, vzájemná nedůvěra však přetrvává. Draci jsou schopni brát na sebe lidskou podobu, ale přestože mají neobyčejně pronikavý rozum, lidské emoce jim zůstávají záhadou. Dívka Serafína, nadaná hudebnice, nechová důvěru ani k jedné z obou stran. Když je zavražděn příslušník královské rodiny a podezření padá na draky, v ohrožení se ocitá i její vlastní tajemství, které by ji mohlo stát život…

Pravda zrozená ze lži → 2. Povinnosti, přátelé a vzpomínky

4. ledna 2014 v 14:49 | Snapeova |  Pravda zrozená ze lži
Nějaký ten koment se nakonec u první kapitoly ukázal, takže věřím, že tato povídka si pár komentujících a nejspíš i nekomentujících čtenářů najde. Budu ráda, když svůj názor vyjádříte aspoň hvězdičkami. Po týdnu mám pro vás druhou kapitolu. Je trochu delší než první, tak si čtení užijte :)
***

O hodinu později už seděli ve Velké síni a přihlíželi zařazování prvňáčků. Tento rok se nebelvírská kolej mohla pyšnit největším počtem nových studentů.

Jakmile byla ukončena večeře, Jennifer vyběhla a spolu s dalším nebelvírským prefektem šla prvňáčky zavést do jejich koleje.

Hned první večer už tu byly nesváry mezi nově zařazenými Nebelvíry a Zmijozeli. Tak to dokonce ani u nich nebylo.
Něco jako rivalitu mezi těmito kolejemi začali oni ve svém prvním ročníku vnímat až postupně, ne hned na zařazovací večeři. Časy se bohužel měnily a rodiče dětem čím dál víc vštěpovali, do jaké koleje by se měly dostat a kterou by měly nenávidět.

Recenze →Julie Cross: Bouře

2. ledna 2014 v 14:59 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Julie Cross
Název: Bouře
Originál: Tempest
Počet stran: 312
Vydáno: 22. 10. 2013
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Zdík Dušek
Série: Rozděleni časem
Díl: 1
Mé celkové hodnocení: 90%
Oficiální anotace: Přítomnost, rok 2009. Devatenáctiletý Jackson je normální student... tedy téměř normální. Dokáže totiž cestovat časem. Nic nemůže změnit, jen znovu prožít to, co se už stalo. Po útoku dvou neznámých mužů se Jackson ocitne o dva roky zpět.

Minulost, rok 2007. Jackson se nemůže vrátit zpátky do přítomnosti. Jaké tajemství ho obklopuje? Proč ho pronásledují neznámí útočníci? Stojí tváří v tvář "nepřátelům času" a musí se rozhodnout, co všechno je ochoten obětovat pro záchranu svých blízkých a možná i celého světa...