Recenze →E. L. James: Padesát odstínů šedi

10. listopadu 2013 v 13:09 | Snapeova |  Knižní recenze
Jedna z knih, kterou jsem četla už před víc jak půl rokem a recenzi jsem dávala na předešlý blog. První z mých starých recenzí. Druhý díl mám momentálně doma a budu ho číst někdy tento měsíc, tak uvidíme jestli to bude lepší nebo horší než první díl.
Autor: E. L. James
Název: Padesát odstínů šedi
Originál: Fifty Shades of Grey
Počet stran: 608
Vydáno: 26. 09. 2012
Nakladatelství: XYZ
Překlad: Zdenka Lišková
Série: Padesát odstínů šedi
Díl: 1
Mé celkové hodnocení: 60%
Oficiální anotace: Ona: dvaadvacetiletá studentka, chudá a nevinná, ale krásná a chytrá. On: sedmadvacetiletý majitel telekomunikační firmy, bohatý a krásný, zároveň však tajemný a neuchopitelný. Místo setkání: kancelář Christiana Greye, kam Anastasie Steeleová přichází provést rozhovor pro studentské noviny. Jiskra přeskočí a navzdory zástupům dokonalých blondýn pohybujících se okolo svobodného podnikatele touží Christian jen po Anastasii. Zahrne ji luxusními dary, přivádí do výlučného prostředí nejbohatších, je jí neodolatelně přitahován, zároveň má však nestandardní požadavky: vyžaduje absolutní poslušnost, schopnost snášet ve jménu požitku bolest, a to vše korunuje smlouvou o vztahu, kterou mají obě zúčastněné strany podepsat. Anastasie s potěšením podléhá, je Christianem posedlá a uhranutá, ale nemůže nevidět, že odstíny šedé, jež Christian vyzařuje pohledem, oblečením, chováním, pocházejí z temných zákoutí a záhadné minulosti...


---
Obecně jsem spíš vysazená na věci, co najednou ze dne na den všichni milují, proto mi trvá déle, než se k nim odhodlám. Ono tedy taky trvalo, než se na mě v knihovně dostala řada.

Většinou k tomu přistupuji trochu skepticky a jdu do toho, jen proto, že mě zajímá, co na tom všichni mají. Proto jsem začala číst třeba Stmívání nebo Hunger Games. První pro mě bylo docela v pohodě, taková oddechovka, jen na filmy jsme vysazená. Druhé jsem si zamilovala. U těchto profláklých knížek nikdy nevíte, co se z toho vyklube, ale snažím se k nim přistupovat s chladnou hlavou a bez velkých předsudků.

Takže, abych přešla k padesáti odstínům šedi. V první chvíli po přečtení jsem měla chuť být z toho neskutečně nadšená. Takové pocity mám, když se od knížky nemůžu odtrhnout. Knize se prostě nedá upřít, že je neuvěřitelně čtivá a 600 stránek přečtete jako nic.

První, co bych vytkla je ta délka. Vždyť, co je tam vlastně nacpané? Něco kolem dvou týdnů? Přitom do 600 stránek by se vešli nejspíš celé tři díly nebo mohla autorka jinak rozvrhnout čas, udělat víc akce apod. Ne, že by mi vadilo číst velké knížky, spíše jde o to, aby ta délka byla opodstatněná.

Pokud nejste úplně proti romantickému románu, kniha by se vám opravdu mohla líbit. Pořád jde o určitou klasiku, která je opepřená spoustou sexu, trochu nedostupným mužským hrdinou, jehož poznamenal život a bohužel i kapkou té nereálnosti (Christian je na svůj věk až extrémně bohatý, ale neříkám, že je to zcela nemožné. Spíš mě zaráží to, jak má pořád čas na Anastasii, když má řídit mega společnost. Ana nikdy nemasturbovala, nemá email a podobně. To, že někdo nepotřebuje techniku k životu ještě docela pochopím, ale že se v životě nezkusila sama sebe dotýkat, a pak je po sexu jak divá, když ho vyzkouší? No, nevím, těžko říct.)

Jedním z úspěchů knihy bude její originalita v tom, že velice otevřeně mluví o sexu, ale pokud jde o BDSM, sama to sice neznám, ale podle toho, co jsem si o tom tak přečetla, moc tam z toho zatím nebylo. Nemůžu ovšem románu upřít, že byl docela vzrušující jen mě ohledně sexu zarazili další nereálnosti (Například to, že Ana příliš neprotestuje, když si jí Christian chce vzít během menstruace. Nepřijde mi, že by žena při něčem takovém neprotestovala. Ale Ana ho prostě tak chce, že by udělala snad vše a moc se nad tím nepozastavovala.)

Celkově si nejsem jistá, co si o hlavní hrdince myslet. Už zase tu máme další holku, co si nevěří, myslí si, že není hezká, nepečuje o sebe, nikdy neměla muže, ale při tom ve skutečnosti přitahuje hned několik mužů. S Anou jsem se prostě někdy ztotožnila a jindy mě štvala. Její myšlenkové pochody, jako "týjo" apod.,mě brzo trochu rozčilovaly. Její stále omílaná vnitřní bohyně mě naštěstí docela bavila.

Neustále se taky opakují věci jako to, že Ana si kouše dolní ret (Christian si to s ní chce rozdat, když to dělá, protože ho to vzrušuje), Ana obrací oči v sloup nebo to minimálně chce udělat (Christian si to s ní chce rozdat za trest. Vždy jí chce naplácat a nejednou to i udělá)

Asi bychom se všichni divili, kdyby se i hlavní hrdina (poprvé v životě) nezačal poddávat citům. Rozhodně by to byla kniha zajímavější, ale je jasné, že téměř každý včetně mě, bude chtít, aby ti dva byli spolu. Zažijete s hlavními hrdiny tedy i pár pěkných scén, kde není sex, ale je všude kolem, buď před tím, nebo po tom. Spíš tedy obojí.

Trochu vás může překvapit konec. Mě tedy vytrhl z příjemného snění, když to tak řeknu. Prostě přišla najednou změna. Myslím, že mě vůbec nepřekvapí, jak to v druhém díle bude, ale stejně si ho v knihovně půjčím a třetí taky, protože když něco rozečtu, zajímá mě to, pokud to pro mě není nečitelný odpad.

Ta hlavní věc, co vás asi zajímá, proč budete chtít sáhnout pro další díly je Christian. Ano, dokážete si ho dost přečíst i přes to, jak je tajemný. Něco málo je nám odhaleno, zbytek si můžeme lehce domyslet a chybí nám jen ty podrobnosti. Já zamilované věci čtu ráda, jsem prostě snílek, ale neznamená to, že kvůli tomu tu knihu miluji nebo kvůli tomu, že je trochu vzrušující a neobvyklá.

Ne, když se na ní objektivně podívám, má dost chyb. Mohla bych určitě ještě nějaké jmenovat. Jednoduše by autorka mohla v dost věcech ubrat a v něčem zas přidat. Jinak jde podle mě o docela dobrý romanticko erotický příběh. Je to spíš oddechovka, nemusíte u toho nijak zvlášť přemýšlet. Je to naprosto nenáročná kniha. Takže jo, líbila se mi svým způsobem, ale nechápu zas tu strašnou posedlost lidí tím.

V závěru si nejsem jistá, komu bych knihu doporučila. Pro muže to jistě nebude to pravé ořechové a ženy? No, asi musí každá zvážit jestli to zkusí a až to zkusí, tak jestli je to její šálek kávy.

Ps: po této knize mám osypky při slově Bejby.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Scratilove Scratilove | E-mail | Web | 10. listopadu 2013 v 13:22 | Reagovat

Prostě už dopředu vím, že na to nemám žaludek. :-)

2 Kačíí Kačíí | Web | 10. listopadu 2013 v 18:13 | Reagovat

Četla jsem už dva díly, ale třetí si pořizovat nebudu, protože se tam věci neustále opakují a začínalo mi to lízt pěkně na nervy. :D :D Taky jsem to přečetla rychle, hrozně dobře se to četlo, i když ten konec v jedničce ;-) ;-) Jojo to jejich bejby :D :D

3 Leome Leome | E-mail | Web | 11. listopadu 2013 v 17:59 | Reagovat

O téhle knize jsem hodně slyšela - jak kritiku, tak blahopřání ke skvělé knize - docela mě tvůj názor na ni zajímá :-).
Páni - dva týdnmy do šesti set stránek - spisovatelka musela být velký minimalista a musela popisovat vše, když to zabralo tolik stránek :D :D.
Já občas také nevím, co si o hlavních postavách mám myslet - např.: o Edwardu Cullenovi, přijde mi strašně pesimistický, ale na druhou stranu velmi milý a romantický... Někdy je to těžké :D.
Bejby! :D :D :D.

4 cincina cincina | Web | 12. listopadu 2013 v 18:42 | Reagovat

Joo tuhle recenzi si pamatuju, už jsem ji komentovala:)
Já první díl četla, moc mě to neuchvátilo... nevím. Prostě jsem si přečetla ty sex scény a to bylo tak všechno no:) Kámošky jsou z toho hotové a já... já ani ne:D

5 Eamane Eamane | Web | 13. listopadu 2013 v 20:32 | Reagovat

O této kniza jsem slyšela hodně kritiky ... Možná si ji v budoucnu přečtu, ale zatím se do toho nijak nehrnu ... Snad nedělám špatně :)

6 cincina cincina | Web | 14. listopadu 2013 v 20:05 | Reagovat
7 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 18. listopadu 2013 v 17:21 | Reagovat

Knížku jsem přečetla asi za dva dny. A mě se líbila ale taky nechápu co na tom všichni mají. Protože jak říkáš hodně věcí bylo nereálních a dost věcí se tam opakovalo. Ale druhý díl je podle mě lepší. Já se teď chystám na třetí, ale bůh ví, kdy se k němu dostanu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama