Recenze →Lex Thomas: Karanténa - Samotáři

20. října 2013 v 18:39 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Lex Thomas
Název: Karanténa: Samotáři
Originál:Quarantine the Loners
Počet stran: 384
Vydáno: 19. dubna 2013
Nakladatelství: Fortuna Libri
Překlad: Daniela Klečková
Série: Karanténa
Díl: 1
Mé celkové hodnocení: 80%
Oficiální anotace: Byl to jen další obyčejný den na McKinleyho střední škole. Dokud školou neotřásl mohutný výbuch. Samotář David Thorpe se pokusil pomoci svému učiteli angličtiny. Ten mu však zemřel přímo před očima. A to byl jen začátek. McKinleyho střední škola se změnila v nejhorší noční můru. Všichni studenti jsou napadeni virem, který je pro dospělé smrtelný. Škola je v karanténě pod dohledem armády. Všichni učitelé jsou mrtví. Z nevinných skupinek studentů se vytvořily násilné gangy. Bez nich není naděje na přežití. David nemá svůj gang. Má jen mladšího bratra Willa a s ním stojí proti celé škole. V tomto děsivě temném a vzrušujícím románu Lex Thomas přivádí čtenáře do školy, kde děti nebojují o popularitu. Tvrdě bojují, aby přežily.
Odmaturuj nebo zemři!


~~~
Jak už naznačuje anotace, hlavní postavy tohoto příběhu jsou sourozenci David a Will. Will jde ten den poprvé na střední. Oba v nedávné době ztratili svou matku, díky čemuž se David poněkud vyčlenil z kolektivu i přes to, že před tím byl dost populární.

Přišel také o svou holku Hilary. Ve chvíli, kdy se všichni nahrnou do školy, vybuchne jedno křídlo, všichni dospělí zemřou nepěknou smrtí a dětem vypadají vlasy, které jim později zase narostou - ovšem bílé.

Později se studenti dozvědí, že propuštěni z karantény budou moct být až ve chvíli, kdy jim vir začne odcházet z těla, ve chvíli, kdy se začnou stávat dospělými.

V pravidelných intervalech je na školní dvůr shazováno jídlo a další potřebné věci a všichni zjistí, že boj o ně není zrovna lehký. Tak začnou tvořit gangy, aby se zorganizovali a mohli díky své skupině přežít.

Zůstane ovšem i spousta nezařazených dětí, které nikdo do gangu nechce a mezi nimi jsou i David s Willem. David si navíc před nástupem do školy udělal nepřítele z jednoho z nejhrozivějších kluků na škole, který si založil Gang, jenž má vše a všechny na háku.

V průběhu příběhu David také zachrání jednu dívku, která poté patří k nim a to dost zamíchá vztahy mezi bratry.

Více už vám toho prozrazovat nebudu, abych vás nepřipravila o nějaká překvapení. Davida jsem měla ráda, ale jeho bratra jsem postupem příběhu začala nesnášet, protože se choval jako idiot a to mi opravdu vadilo. Každý si na něj ovšem utvoří jiný názor. Rozhodně to byla zajímavá postava, díky níž jsem zažila ještě víc napětí při čtení. Oblíbila jsem si Lucy, která se ke klukům později připojila a celý gang samotářů, o němž se dozvíte v knize :).

Kniha je dobře napsána a rozhodně je originální. Bylo to zase něco nového a bavilo mě to. Autor (přesněji řečeno autoři: Lex Thomas je složenina jmen Lex Hrabe a Thomas Voorhies) se rozhodně neštítil nechutných věcí a vražd.

U této knihy jsem měla strach, protože jsem se vcítila do některých postav. Byla jsem kolikrát i naštvaná, ve stálém napětí a v naději, že pro všechny přijde vysvobození a o život přijde co nejméně lidí. Už jen to naznačuje, že kniha rozhodně není napsána špatně.

Žasla jsem nad tím, co se tam se všemi stalo, že se začali chovat jako zvířata, ale kdo ví? Ono by to tak možná opravdu bylo, kdyby se něco takového stalo. Boj o přežití je jednoduše krutý. Konec je zajímavý a trochu zvláštní. Jsem zvědavá na další díl! Neumím si představit, co přesně bude dál. Tato kniha pro mě určitě nebyla ztracený čas.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monnie Monnie | Web | 20. října 2013 v 18:44 | Reagovat

Zajímavá knížka,až bude v knihovně tak aspon vím co si půjčit ;)

2 Casion Casion | Web | 21. října 2013 v 8:11 | Reagovat

Myslím, že táto kniha by ma zrejme dosť bavila, ako nápad mi to príde dosť dobré :D

3 Leome Leome | E-mail | Web | 21. října 2013 v 18:45 | Reagovat

Ty kráso - jen anotace mě láká! Celkem by mě zajímalo, jak ti dva nakonec dokázali přežít, když byli proti všem ostatním... Je to v podstatě něco jako Hunger Games, ne? Tam "hráči" také bojují o přežití, a hlavní hrdinka Katniss také nemá spojence (tedy, když se nepočtá konec), a bojuje proti všem ostatním :-).
Jj, občas mě také v některých knihách začali hlavní postavy štvát - stejně jako tebe Will :-( :-D.

4 Noël Almi Noël Almi | E-mail | Web | 21. října 2013 v 19:38 | Reagovat

Karanténa se mi moc líbila a řadím ji k mým nejoblíbenějším knihám. (vlastně spíš k těm pěti chudákům, které mám koupené a VLASTNÍ, a to jsou vždycky dobré knížky)
Willa jsem měla radši než Davida, přišel mi sympatičtější a reálnější.

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 30. října 2013 v 19:52 | Reagovat

Knížku mám momentálně rezervovanou v knihovně. Docela mě zaujala anotací. A teď, když jsem si přečetla tvou recenzi, tak jsem ještě zvědavější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama