Recenze →Félix J. Palma: Mapa času

26. října 2013 v 13:49 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor:Félix J. Palma
Název: Mapa času
Originál: El mapa del tiempo (Anglicky: The Map of Time)
Počet stran:528
Vydáno: 13. 4. 2013
Nakladatelství: Host
Překlad: Iveta Gonzálezová
Mé celkové hodnocení: 70%
Oficiální anotace: Londýn roku 1896. Nesčetné vynálezy dovolují člověku znalému vědy uvěřit, že je možné dosáhnout nemožného. To ostatně dokazuje i vznik společnosti Murrayho cesty časem, která otevírá své dveře zákazníkům, aby jim uskutečnila sen, po kterém lidstvo bažilo odnepaměti - cestovat časem. Tuto touhu vzbudil rok předtím spisovatel H. G. Wells svým románem Stroj času. Člověk 19. století má náhle možnost cestovat do jiných epoch. A přesně to udělá Claire Haggertyová, zámožná a nespokojená mladá žena, která je přesvědčená, že žádný z jejích nápadníků jí nemůže nabídnout opravdovou lásku. Tato nespokojenost způsobí, že se vypraví do roku 2000, kde se zamiluje do muže z budoucnosti, do muže, který v době, ze které pochází, ještě nebyl na světě. Zažije s ním milostný románek napříč časem.
Ale ne všichni si přejí vidět budoucnost. Andrew Harrington je mladý muž, který se rozhodne spáchat sebevraždu. Zjistí totiž, že nic už nedokáže smazat bolest ze smrti jeho milované, prostitutky jménem Mary Kelly, která se stala poslední obětí Jacka Rozparovače. Ale když je mu nabídnuta možnost vrátit se o osm let zpět a zachránit ji před smrtí, rozhodne se toho využít.
A i samotný H. G. Wells pocítí rizika cestování časem, když do jeho doby přijde člověk z budoucnosti s úmyslem ho zabít, aby mohl vydat jeho knihy pod svým jménem. Wells se musí vydat na zoufalý útěk časem, přes druhou světovou válku a osmdesátá léta, až se nakonec ztratí v budoucnosti stejně vzdálené jako nevyzpytatelné.


***
Kniha je v podstatě rozdělena na tři části. Co je spojuje je především téma cestování časem, spisovatel H.G.Wells (skutečný spisovatel, kterému autor tímto dílem v podstatě vzdává poctu) a zvláštní firma, která se specializuje na výlety z doby devatenáctého století do roku 2000.

Příběh začínáme s Andrewem Harringtonem v prvním ze tří spolu zdánlivě nesouvisejících příběhů. Chce se zabít, protože se nemůže srovnat se smrtí prostitutky, do níž se zamiloval, a před osmi lety o ni přišel kvůli Jacku Rozparovačovi. V Dalším příběhu se setkáme s Claire Haggertyovou, která je naprosto otrávená životem ve své době a mnohokrát raději by žila v budoucnosti. Třetí příběh je věnován hlavně Wellsovi.

Čtete a čtete, vypadá to zajímavě, u prvního příběhu se dostanete téměř nakonec a pak autor zbortí všechno to, co jste dosud díky jeho vyprávění považovali za jasné. To byl pro mě menší šok, ale líbilo se mi to. Je fajn, když si autor umí se svým čtenářem pohrát, tak, že mu na to vždy skočí.

S dalším postupem a dalšími příběhy zjišťujete, že na sebe vše krásně navazuje, vše nějakým způsobem souvisí a Félix J. Palma vám připravuje další překvapení.Autor občas do děje náhle vstoupí a něco vám vysvětlí, navede vás na jiné místo v ději a podobně. Na jednu stranu to bylo osvěžující, zajímavé, na druhou mě to někdy mírně štvalo, když mě něco, do čeho vstoupil, zajímalo. Některé jeho vstupy jsou i poměrně úsměvné.

Autor mě ohromil, to musím přiznat. Nejen tím, co jsem už řekla, ale tím, že do třech příběhů jich vlastně nacpal mnohem a mnohem víc. V této knize najdete nespočet příběhů, i když některé z nich postavy nevypráví proto, že je prožily, ale proto, že potřebují lhát. Přijde mi, že Félix je velmi nadaný a je to studnice nápadů. Já bych se bála, všechny ty nápady použít na jeden román, protože už by mě nemuselo příště napadnout tolik dalších zajímavých věcí, ale jemu fantazie nejspíš jede na 200% :).

Abych pravdu řekla, nezaručím vám, že budete z knihy nadšení. Já mám dost rozporuplné pocity, ale už jsem si ujasnila, že příběh, zápletka, prostě vše je naprosto v pořádku.

Problém je pouze to, že některé scény jsou příliš rozvleklé a autor se hodně zabývá popisy, až jsem občas měla chuť trošku přeskakovat, ale to já zásadně nedělám. Občas jsem prostě měla chuť přestat číst a pokračovat zas jindy, protože jsem částečně zívala nudou. Chtěla jsem se někam posunout, a ono to nešlo.

Je to čtení poklidné, ale zároveň musíte být pořád ve střehu a vše pozorně sledovat, což právě vzhledem k té rozvleklosti může být trochu problém.

Ale nerada bych vás odrazovala, protože to vůbec nemám v úmyslu. Právě naopak, doporučuji vám zkusit, jestli to zvládnete, protože to podle mě za to stojí. První dva příběhy jsem v podstatě postrádala jakési napětí nebo něco, co by mě opravdu ve čtení hnalo dál, ale u posledního příběhu už mi to nechybělo. Ten autor rozehrál ze všech sil a povedlo se mu to. Závěr byl super.

Dočetla jsem se také, že autor sérii plánuje jako trilogii. Neumím si to představit, přijde mi to dostatečně uzavřené. Na konci mi nic nechybělo.

Mapa času byla vydána v roce 2008 a minulý rok prý tento španělský spisovatel vydal druhou knihu, která by měla být volným pokračováním, a jmenuje se The map of the sky (Mapa nebe). Snad tedy také vyjde i u nás.
I když se trochu netěším na nějaké autorovi zdlouhavosti, na příběh jsem moc zvědavá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Scrat Scrat | Web | 26. října 2013 v 14:27 | Reagovat

To vypadá zajímavě. :-D
Mimochodem, napsala jsem ti jeden dotaz do komentáře ke článku o dotazech, tak se tam prosím podívej..

2 Snapeova Snapeova | Web | 26. října 2013 v 14:31 | Reagovat

[1]: Už jsem ti odepsala na blog :)

3 cincina cincina | Web | 27. října 2013 v 18:48 | Reagovat

Schválně jsem se podívala na ostatní recenze a já čtu úplně jiný věci no:)

4 sarush ef sarush ef | Web | 27. října 2013 v 21:45 | Reagovat

To vypadá dost dobře.

5 Zzz Zzz | Web | 29. října 2013 v 9:55 | Reagovat

Na blogu je důležitý článek.

6 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 1. listopadu 2013 v 9:27 | Reagovat

O knížce jsem zatím vůbec neslyšela. Ale zní to dobře. Možná trochu komplikovaně, ale určitě jí zkusím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama