Recenze →Tahereh Mafi: Jsem zlomená

18. září 2013 v 19:19 | Snapeova |  Knižní recenze
Autor: Tahereh Mafi
Název: Jsem zlomená
Originál: Unravel Me
Počet stran: 392
Vydáno: 26. 8. 2013
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Pavla Kubešová
Série: Roztříštění
Díl: 2
Mé celkové hodnocení: 80%

Oficiální anotace: Tik tak tik tak tik tak tik tak… Už je skoro čas na válku! Juliette uprchla ze spárů Warnera do Bodu Omega, což je místo ideální pro lidi, jako je ona. Pro lidi s darem. A také je to hlavní ústředí hnutí odporu proti stávajícímu režimu. Konečně je volná a nikdo ji nechce použít jako zbraň. Konečně může svobodně milovat Adama. Ale nikdy se nezbaví svého vražedného dotyku. A ani Warnera, který po ní touží víc, než by bylo zdánlivě možné. V druhém díle této dystopické trilogie musí Juliette učinit několik životně důležitých rozhodnutí. Musí zjistit, co vlastně chce a o čem si myslí, že je to správné. A možná bude muset volit mezi srdcem a Adamovým životem.První díl skončil dost optimisticky. Juliette je i s přáteli v bezpečí a poznává spoustu lidí, kteří jsou podobní jako ona.
Začátek druhého dílu mě docela zaskočil, protože Juliette se vůbec necítila spokojeně. Neustále o sobě pochybovala, nedokázala se přestat nenávidět. Nedokázala se dostat mezi kolektiv a tak se jí spousta lidí tam spíš bála.

Juliettin psychický stav nezlepší ani to, že zjistí, jakou schopnost má její milovaný Adam. Zjistí totiž to, čeho se tak bála. I jeho může zranit a třeba i zabít svým dotekem. A také se to málem stane.

Někteří lidé jako například Kenji nebo Castle se jí snaží pomoct a tak se pokouší naučit ji ovládat své schopnosti. Juliette zjistí, že ubližovat lidem a vysávat z nich energii není to jediné, co umí. Disponuje také neuvěřitelnou silou, jen se musí naučit ji ovládat.

Dostane se i na svou první misi s vybranými lidmi venku. Později se znovu setká s Warnerem, přesně jak sama předvídala. Věci se ovšem komplikují stále víc. Poznáme i Warnerova otce. O Warnerovi zjistíme mnoho věcí, některé velice překvapivé.

Tento díl určitě nabízí víc děje než první. Především se změnilo prostředí a schyluje se k válce. Proběhnou první boje a vyvrcholení nás čeká v třetím díle.

V prvním díle mi Juliette nevadila ani trochu, ale tady už ano. Opravdu se až příliš zabývá sama sebou. V podstatě se stahuje do sebe, místo, aby se vším něco dělala. Bohužel si sama neumím představit, jak bych se mohla chovat, kdybych prožila život jako ona a v jejím smrtícím těle.

Mám ráda, jak Tahereh píše. Jak popisuje věci a události. Její styl je opravdu zajímavý, ale občas mi toho přišlo příliš. Přeškrtaných vět bylo v tomto díle, zdá se, méně, ale mně nevadily, ani když jich bylo hodně. Podle mě je to zajímavý způsob, jak ukázat, co si postava myslí a nejradši by na to ani nemyslela.

Třetího dílu se nemůžu dočkat, ovšem v zahraničí vychází až v únoru příštího roku a netuším, jak rychle se dostane k nám. Proto tak nerada čtu knihy na pokračování.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 18. září 2013 v 19:37 | Reagovat

Tenhle díl jsem ještě nečetla, čekám až mi dojde. Četla jsem jedničku a strašně se mi to líbilo, tak doufám, že mě tenhle díl nezklame.. :-)

2 Nikinka Nikinka | Web | 19. září 2013 v 7:48 | Reagovat

Mockrát děkuju za podporu, strašně si toho vážím O:)

3 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 21. září 2013 v 21:25 | Reagovat

Tak se mi jen podle recenze zdá, že je první díl lepší. Ale na druhou stranu, když říkáš, že je tam víc děje... no nejdřív si tak jako tak musím přečíst první.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama